Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

USA podali na VW civilnú žalobu, môže ho to stáť miliardy

04.01.2016, 19:54 | ČTK

Americké federálne ministerstvo spravodlivosti podalo na nemeckú automobilku Volkswagen civilnú žalobu za porušovanie zákona o čistote ovzdušia. Úrad firmu žaluje kvôli tomu, že inštalovala do zhruba 600-tisíc svojich naftových vozidiel zariadenie, ktoré umožňovalo skrývať pri testoch emisií vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Volkswagen

Volkswagen by táto žaloba mohla stáť miliardy dolárov, oznámil činiteľ ministerstva. Ministerstvo zároveň nevylúčilo, že podá na Volkswagen aj žalobu na trestnom súde.

„Spojené štáty uplatňujú voči Volkswagenu všetky vhodné kroky, aby dosiahli nápravu v prípade porušovania našich zákonov o čistote ovzdušia,“ citovala agentúra Reuters Johna Crudena, ktorý na ministerstve riadi odbor životného prostredia.

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) vlani v septembri Volkswagen obvinila, že do vozidiel s naftovými motormi inštaloval softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoké hodnoty toxických oxidov dusíka. Volkswagen vtedy priznal, že v USA je týmto softvérom vybavených 482-tisíc áut s dvojlitrovými motormi. Neskôr sa ukázalo, že problém sa týka aj 85-tisíc automobilov s trojlitrovými motormi.

Žalobu ministerstvo vypracovalo spoločne s EPA a podalo ju na súde v Detroite. Potom sa má jej prerokovanie presunúť do severnej Kalifornie, kde sa zhromažďujú hromadné žaloby proti Volkswagenu.

Volkswagen už skôr ponúkol majiteľom áut, ktorých sa v Spojených štátoch problém týka, darčekový balíček v hodnote 1-tisíc dolárov a teraz rokuje o podobe masovej zvolávacej akcie.

Najväčší škandál v 78-ročnej histórii Volkswagen donútil k odchodu dlhoročného generálneho riaditeľa Martina Winterkorna a viedol k vyšetrovaniu po celom svete.

Volkswagen už v septembri priznal, že softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií inštaloval do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Volkswagen

Diskusia (0 reakcií)