Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA sa chystajú zaviesť clo na tovar z Európy v hodnote 7,5 miliardy dolárov

18.10.2019, 11:30 | ČTK

Od piatka by mali vstúpiť do platnosti desaťpercentné odvetné americká clá na európske lietadlá a clá vo výške 25 percent na európsky poľnohospodársky a priemyselný tovar. Opatrenie, ktoré je reakciou na nezákonné subvencovanie európskeho výrobcu lietadiel Airbus, schválila Spojeným štátom ako kompenzáciu Svetová obchodná organizácia (WTO).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

clo

Do cla budú zahnuté výrobky dovážané do USA v celkovej ročnej hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov. Clá sa zamerajú predovšetkým na tovar z krajín, v ktorých sa vyrábajú lietadlá Airbus, teda Británie, Francúzska, Nemecka a Španielska. Dotknú sa prevažne výrobkov s ochrannou známkou, ako je škótska a írska whisky, francúzske vína alebo španielske syry, ktoré sa v Európe smú predávať pod týmito názvami len v prípade, že pochádzajú z určitého regiónu a vyrábajú sa tradičným spôsobom.

Neprehliadnite

Za zrušenie tejto praxe bojujú americkí výrobcovia mlieka, ktorí tak v EÚ napríklad nesmú predávať v USA vyrobený syr pod názvom parmezán.

Podľa Gianmarka Ottaviano, profesora ekonómie z milánskej univerzity Bocconi, padla voľba na luxusné výrobky, ktoré si majetní americkí zákazníci budú môcť dovoliť aj za vyššiu cenu. Sektory, ktoré majú priamu väzbu na nezákonnú podporu Airbusu, naopak clá nezaťažia, aby neohrozili výkon samotnej americkej ekonomiky, povedal G. Ottaviano agentúre Reuters.

Európski politici sa zavedeniu ciel snažia do poslednej chvíle zabrániť. Protiopatreniami pohrozil Spojeným štátom vo štvrtok v rozhlasovej stanici Europe 1 francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy clo

Diskusia (0 reakcií)