Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA stiahli sankcie voči trom ruským spoločnostiam

28.01.2019, 12:30 | TASR

Americké ministerstvo financií stiahlo sankcie uvalené na tri spoločnosti napojené na ruského oligarchu Olega Deripasku. Informovala o tom v pondelok agentúra AP. K zrušeniu sankcií, ktoré vláda oznámila ešte v decembri, napokon došlo aj napriek snahe amerického Kongresu zabrániť tomuto kroku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Rusko, sankcie, USA

Kongresmani podľa AP tvrdia, že vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa nie je dostatočne tvrdá voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ministerstvo financií Spojených štátov v nedeľu oznámilo, že zo svojho sankčného zoznamu vyraďuje hlinikárenský koncern Rusal a dve ďalšie spoločnosti.

Dôvodom je skutočnosť, že Deripaskove priame a nepriame akciové podiely v týchto firmách sa znížili. Obe komory amerického Kongresu sa začiatkom januára pokúsili stiahnutie sankcií zablokovať. Rusal je druhým najväčším výrobcom hliníka na svete.

Neprehliadnite

O. Deripaska mal blízko k Paulovi Manafortovi, bývalému šéfovi predvolebnej kampane súčasného prezidenta Spojených štátov D. Trumpa. Vlani v apríli americké ministerstvo financií rozhodlo o uvalení sankcií na Deripasku, Rusal, firmu En+, kľúčového akcionára Rusalu, ako aj ďalšie firmy, v ktorých tento oligarcha vlastní podiely, pričom ako dôvod uviedlo profitovanie zo škodlivých aktivít Ruska.

Oznámenie zasiahlo do podnikania Rusalu a vyvolalo otrasy na trhoch s hliníkom. Po lobovaní zo strany európskych vlád, najmä írskej, keďže sankcie by mohli v tejto krajine ohroziť 600 pracovných miest, Washington začal rokovania o vyradení Rusalu a En+ z čiernej listiny, ak sa v nich oligarcha vzdá kontrolných podielov a svoje vlastníctvo zredukuje. Deripaska a firmy nakoniec tlaku ustúpili. Spojené štáty tak rušia najtvrdšie sankcie, aké zaviedli od anexie polostrova Krym Ruskom v roku 2014.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rusko, sankcie, USA

Diskusia (0 reakcií)