Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

USA uvalili sankcie na venezuelského prezidenta Madura. Je to diktátor

31.07.2017, 23:28 | ČTK

Spojené štáty uvalili sankcie na prezidenta Venezuely Nicolasa Madura kvôli usporiadaniu nedeľných volieb do nového Ústavodarného zhromaždenia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Oznámilo to v pondelok americké ministerstvo financií. Podľa neho hrozia podobné sankcie aj členom nového orgánu, ktorého vznik opozícia i rad štátov označuje za protiústavný. Agentúra Reuters uviedla, že sankcie na venezuelský ropný sektor zatiaľ vyhlásené nebudú.

"Včerajšie (nedeľné) nelegitímne voľby potvrdili, že Maduro je diktátor, ktorý ignoruje vôľu venezuelského ľudu," uviedol americký minister financií Steven Mnuchin pri oznámení sankcií. Tie zahŕňajú zmrazenie Madurových aktív, ktoré spadajú pod americkú jurisdikciu. Sankcie zakazujú tiež Američanom a americkým firmám akékoľvek obchodné a finančné transakcie s Madurom.

Neprehliadnite

USA už minulý týždeň pohrozili venezuelskej vláde sankciami, ak usporiada voľby do Ústavodarného zhromaždenia. Vznik tejto inštitúcie považuje opozícia aj mnohé krajiny za nedemokratický, prezident Maduro sa tak podľa nich snaží upevniť svoju autoritársku vládu a obísť parlament, v ktorom má od vlaňajška väčšinu opozícia.

V posledných dňoch sa objavili správy, že Washington zvažuje uvalenie sankcií na venezuelský ropný sektor. Spojené štáty kupujú zhruba tretinu venezuelskej produkcie ropy a prípadný bojkot by mohol mať pre venezuelské hospodárstvo fatálne následky. Agentúra Reuters v pondelok s odvolaním sa na svoje zdroje z Kongresu uviedla, že ropné sankcie zatiaľ vyhlásené nebudú, ale sú stále v hre.

Už minulý týždeň uvalili USA sankcie na 13 bývalých a súčasných činiteľov Madurovho režimu, sú medzi nimi okrem iných šéfka národnej volebnej komisie Tibisay Lucenová, minister vnútra Néstor Reverol či šéf polície Carlos Pérez.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy diktátor, diktátorský režim, Maduro, Venezuela