Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ústavná potupa? Britský premiér požiadal o pozastavenie parlamentu

28.08.2019, 13:59 | TASR

Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow označil v stredu za „ústavnú potupu“ najnovší krok premiéra Borisa Johnsona, ktorý požiadal kráľovnú Alžbetu II. o predĺžené pozastavenie činnosti parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne.

  • Tlačiť
  • 10

„Je úplne očividné, že účelom odročenia bude zabrániť parlamentu, aby debatoval o brexite a plnil svoju úlohu, ktorou je určovanie smerovania tejto krajiny,“ citovala J. Bercowa spravodajská stanica Sky News.

Šéf Dolnej snemovne doplnil, že s Johnsonovou vládou nemá „žiadny kontakt“. „Odstavenie parlamentu by bolo priestupkom voči demokratickému procesu a právam jeho členov ako volených zástupcov občanov,“ upozornil J. Bercow.

Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage podľa Sky News vyjadril presvedčenie, že stredajšie oznámenie Johnsonovej vlády s určitosťou vyvolá hlasovanie o dôvere a zvýši pravdepodobnosť predčasných volieb.

Podporovatelia brexitu však vnímajú tento krok pozitívne, hoci zostáva otázkou, či má B. Johnson v úmysle riadiť sa vyrokovanou dohodou s EÚ.

Neprehliadnite

Predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vydal vyhlásenie, podľa ktorého je „zdesený nezodpovednosťou Johnsonovej vlády“. Tá „hovorí o zvrchovanosti, a pritom chce pozastaviť činnosť parlamentu, aby sa vyhla preskúmaniu svojich plánov na nezodpovedný brexit bez dohody“, dodal s tým, že ide o „potupu a hrozbu pre demokraciu“.

J. Corbyn v tejto súvislosti vyzval na vypísanie volieb alebo referenda. Podpredseda labouristov Tom Watson predtým označil ohlásený krok za „úplne škandalóznu urážku demokracie“. „Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo,“ citovala jeho reakciu tlačová agentúra AFP.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší opoziční politici. Hovorca Liberálnych demokratov pre brexit Tom Brake na Twitteri uviedol: „Matka všetkých parlamentov mu (Johnsonovi) nedovolí, aby bola vylúčená z tohto najväčšieho rozhodnutia, pred ktorým naša krajina stojí. Jeho vyhlásenie vojny narazí na oceľovú päsť.“

Šesť opozičných strán v utorok prisľúbilo, že bude presadzovať legislatívne zmeny, ktorými chcú zabrániť odchodu Británie z EÚ bez dohody. V čase pozastavenia činnosti parlamentu, ktoré neznamená jeho rozpustenie, však poslanci nemôžu prerokúvať alebo schvaľovať zákony.

Väčšina návrhov, ktoré nestihli prejsť príslušným procesom, vtedy zaniká. B. Johnson opakovane deklaroval, že Británia odíde z EÚ v plánovanom termíne 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy Brexit, Británia