Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ústavný súd vrátil zdravotným poisťovniam zisk

26.01.2011, 13:20 | jz | TASR | SITA

Časť zákona z čias bývalej vlády Roberta Fica odporuje ústave, rozhodlo plénum (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • 4

Aktualizované o 15:50 o ďalšie podrobnosti, reakcie politikov a chronológiu

Obmedzovanie zdravotných poisťovní v slobodnom nakladaní so ziskom je protiústavné. V stredu o tom rozhodol Ústavný súd. Časti zákona, ktoré prijal parlament počas pôsobenia bývalej vlády Roberta Fica (Smer-SD), neprimerane zasiahli do práva na podnikanie, práva akcionárov vlastniť majetok a je tiež v rozpore so všeobecnými princípmi právneho štátu, odôvodnil súd.

Verdikt v neprospech štátu môže mať nepriaznivý dopad aj na priebeh medzinárodných arbitráží, v ktorých sa súkromné zdravotné poisťovne domáhajú náhrady škôd spôsobených protiústavným zákonom.

Na Ústavný súd sa obrátili ešte pred júnovými parlamentnými voľbami poslanci vtedy opozičných stredopravých strán. Sporná právna norma predpokladá, že poisťovne musia vrátiť prípadný zisk z verejného zdravotného poistenia späť do zdravotníctva. Súčasne sa výdavky na správnu réžiu poisťovní znížili zo štyroch na 3,5 percenta.

Ústavní sudcovia parlament zaviazali, aby zákon uviedol do súladu s ústavou. Ak tak neurobí do šiestich mesiacov, zákon stratí platnosť. Na Slovensku v súčasnosti pôsobia tri zdravotné poisťovne – verejnoprávna Všeobecná zdravotná poisťovňa a súkromné Dôvera a Union.

Vládni politici verdikt privítali, R. Fico naopak netajil sklamanie. „Jasne to dokazuje, že kroky bývalej vlády v tejto oblasti boli nezodpovedné,“ tvrdil pred novinármi minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). "Tieto nálezy Ústavného súdu rešpektujeme a, nakoniec, podania sme dávali, keď sme boli v opozícii, čiže aj vecne s tými rozhodnutiami súhlasíme," dodal. K arbitrážam sa vyjadrovať nechcel.

„Ide o formálno-právne víťazstvo, ktoré bude znamenať Pyrrhovo víťazstvo. Rozhodnutie Ústavného súdu SR bude znamenať, že do zdravotníctva pôjde ešte menej peňazí," reagoval bývalý premiér R. Fico.

Chronológia udalostí súvisiacich s obmedzením zisku zdravotných poisťovní

25. októbra 2007 – Slovenský parlament schválil na svojej 14. schôdzi 76 hlasmi novelu zákona o zdravotných poisťovniach, z ktorej vyplýva, že zdravotné poisťovne budú musieť vrátiť prípadný zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému zdravotníctva. Podľa pozmeňujúceho návrhu Antona Bobríka (Smer-SD) poisťovne kladný hospodársky výsledok budú musieť použiť spôsobom, ktorý neohrozí dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poisťovne budú môcť slobodne nakladať so ziskom z komerčného zdravotného poistenia.

15. októbra 2008 - Ústavnému súdu SR bol doručený návrh skupiny 49 poslancov Národnej rady (NR) SR na začatie konania o súlade zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

25. februára 2009 – Plénum Ústavného súdu SR na neverejnom zasadnutí pod vedením jeho predsedníčky Ivetty Macejkovej prijal na ďalšie konanie návrh skupiny poslancov, ktorí namietali nesúlad niektorých ustanovení zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou s Ústavou SR.

31. marca 2010 – Ústavný súd odročil prerokúvanie podania skupiny poslancov o takzvanom zákaze zisku zdravotných poisťovní na neurčito. V krátkom odôvodnení predsedníčka ÚS Ivetta Macejková uviedla, že ÚS potrebuje, aby bolo predložené nové stanovisko vlády SR k prerokúvanej veci, pretože podobné konanie sa v súčasnosti prerokúva na Európskej komisii. Ďalej Macejková uviedla, že ÚS eviduje podobné podanie z Okresného súdu Bratislava I a je potrebné preveriť, či sa obe veci nedajú spojiť.

Foto na titulke - TASR/František Iván

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Ústavný súd, zdravotné poisťovne, zdravotníctvo