Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Utajovaný dokument: Brexit poškodí Britániu, nech bude dohoda akákoľvek

30.01.2018, 16:11 | TASR

Prognóza pripravená pre britskú vládu údajne konštatuje, že ekonomika Británie bude po odchode z Európskej únie slabšia bez ohľadu na to, akú obchodnú dohodu s úniou uzavrie.

  • Tlačiť
  • 1

Podľa uniknutého dokumentu, ktorý zverejnil spravodajský portál BuzzFeed, ak Británia dosiahne s EÚ dohodu o voľnom obchode, rast britskej ekonomiky v najbližších 15 rokoch bude menší o 5 percent, ako sa teraz predpovedá.

Ak sa dohoda nedosiahne a Británia bude s EÚ obchodovať na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO), jej ekonomický rast podľa dokumentu bude v najbližších 15 rokoch slabší o 8 percent.

Neprehliadnite

Ak Británia zostane na spoločnom trhu bez členstva v EÚ, ekonomika bude slabšia o 2 percentá. Britská vláda tvrdí, že krajina bude schopná dosiahnuť nové obchodné dohody vo svete, aby nahradila akýkoľvek pokles obchodu s EÚ.

Podľa uniknutej analýzy nové obchodné dohody s USA, Čínou, Indiou a inými krajinami podporia ekonomický rast, ale nebude to stačiť na nahradenie straty príjmov z trhu EÚ, ktorá je teraz pre Britániu najväčším obchodným partnerom.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy analýza, Brexit, Británia