Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Utečenci v Nemecku: Plus šesť miliárd eur, viac policajtov a azylová stopka pre Balkán

07.09.2015, 10:17 | ČTK

Predstavitelia nemeckých vládnych strán, teda konzervatívnej únie CDU / CSU a sociálnej demokracie SPD, sa dohodli na rozsiahlom balíku opatrení pre azylovú politiku, okrem iného na navýšení pomoci utečencom v budúcom roku o šesť miliárd eur či zaradením balkánskych štátov na takzvaný zoznam bezpečných krajín.

  • Tlačiť
  • 5

Informovala o tom agentúra DPA, ktorá mala možnosť do výsledného dokumentu nahliadnuť. V októbri bude o záveroch diskusie vládnych strán hlasovať parlament.

Šéf sociálnodemokratických poslancov Thomas Oppermann na Twitteri uviedol, že je spokojný. „Dobré výsledky. Podrobnosti dopoludnia,“ napísal.

Nemecko podľa DPA v roku 2016 na zvládanie azylovej situácie navýši rozpočet o tri miliardy eur. Spolkové krajiny a obce dostanú ďalšie tri miliardy eur.

Ďalším opatrením, na ktorom sa vládne strany dohodli, je rozšírenie zoznamu bezpečných krajín, ktorých občania nebudú môcť získať azyl. Po novom budú na zozname všetky balkánske štáty, ktoré nie sú členmi Európskej únie. Zatiaľ sú od roku 2014 na zozname Srbsko, Bosna a Hercegovina a Macedónsko, teraz k nim budú pridané aj Kosovo, Albánsko a Čierna Hora.

Cieľom tohto opatrenia je vylúčiť žiadateľov o azyl z juhovýchodnej Európy, čo uvoľní kapacity pre vojnových utečencov zo Sýrie či Iraku alebo nepokojného Afganistanu.

Nemecko tiež na zvládnutie krízy a prevenciu navýši prostriedky v rozpočte ministerstva zahraničia o 400 miliónov eur ročne. Počíta sa tiež s posilnením stavov spolkovej polície, v nasledujúcich troch rokoch to bude 3-tisíc nových miest.

Na európskej úrovni požadujú nemecké vládne strany okrem iného „solidárne a spravodlivé rozdelenie a prijatie utečencov potrebujúcich ochranu medzi ostatné členské štáty EÚ“. Povinné kvóty odmietajú východné krajiny EÚ a tiež Británia, tieto štáty trvajú na dobrovoľnom prijímaní utečencov. Koalícia tiež chce účinný postup proti obchodníkom a pašerákom ľudí či posilnenie úlohy EÚ v boji proti príčinám utečeneckých vĺn.

Stranícki lídri sa zhodli na tom, aby žiadatelia o azyl v úvodnej fáze prijímania dostávali v čo najväčšej miere namiesto hotovosti vecnú pomoc. Ak bude potrebné hotovosť vyplácať, tak nanajvýš na mesiac dopredu. Vyplácanie hotovosti bolo doteraz vnímané ako konfliktný bod medzi úniou CDU / CSU a SPD.

Podľa azylového zákona majú vysídlenci v Nemecku právo na príspevok na potraviny, ubytovanie, oblečenie a zdravotnú starostlivosť. Nemecko im ale na tieto účely nedáva peniaze, ale poskytuje im na tento účel viazané poukážky alebo im priamo dané veci zabezpečuje. Okrem toho majú žiadatelia o azyl nárok na mesačné vreckové, jeho priemerná výška je 360 ​​eur.

Nemecko cez víkend prijalo takmer 20-tisíc utečencov, ktorí do krajiny prišli z Maďarska cez Mníchov. Celkom v tomto roku nemecké úrady očakávajú 800-tisíc žiadateľov o azyl.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy imigranti, Nemecko, utečenci