Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uvoľnili kohútiky. Ropa pomaly prúdi z Rusko do Bieloruska

05.01.2020, 14:27 | TASR

Rusko v sobotu (4. 1.) obnovilo dodávky ropy do Bieloruska. V piatok (3. 1.) ich dočasne zastavilo. Moskva a Minsk sa priblížili k dohode o novom kontrakte o dodávkach ropy, uviedla bieloruská energetická spoločnosť Belneftechim.

  • Tlačiť
  • 2

Viceprezident bieloruskej ropnej spoločnosti Belneftechim Vladimir Sizov povedal, že dodávky sa obnovili v sobotu popoludní a ropa začala prúdiť do rafinérie Naftan. Podmienky nového kontraktu neboli zverejnené, ale spoločnosť Belneftechim v sobotu uviedla, že je tesne pred podpisom dohody s jednou z ruských firiem, aby domáce rafinérie mohli normálne fungovať.

„Aby sme zabezpečili pokračovanie fungovania rafinérií a dodávok ropy na domáci trh, dosiahli sme dohodu s jednou z ruských ropných firiem, že nám v prvej fáze dodá okolo 100 000 až 130 000 ton ropy,“ uviedol Sizov. Dodal, že v januári by do Bieloruska mohlo byť z Ruska dodaných 650 000 ton ropy a že v prípade naplnenia optimistického scenára sa koncom januára zrušia všetky reštrikcie.

Obnovenie exportu bude podľa neho závisieť od podpísania kontraktu s Ruskom. Platnosť pôvodného kontraktu týkajúceho sa dodávok ropy do Bieloruska zahrnujúceho ceny a objem dodávok, ako aj tranzitné poplatky, sa skončila 31. decembra 2019.

Neprehliadnite

Ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský prezident Alexander Lukašenko pred vypršaním pôvodnej zmluvy v decembri rokovali, avšak bez výsledku. Lukašenko neskôr vláde nariadil, aby hľadala alternatívnych dodávateľov.

Vzťahy medzi Ruskom a Bieloruskom sú dlhodobo komplikované, pričom dôvodom je tlak Moskvy a na druhej strane neochota Bieloruska na užšiu ekonomickú a politickú integráciu. Bielorusi sa obávajú postupného začlenenia svojej krajiny do Ruska, pričom ich obavy vzrástli po anexii polostrova Krym Moskvou v roku 2014. Putin však tlačí na dokončenie rokovaní a podpísanie dohôd.

Naopak, Lukašenko chce dohodu o užšej integrácii podpísať až po tom, ako sa vyriešia otázky energetických dodávok. Čo sa týka ropy, Bielorusko dováža z Ruska ročne zhruba 24 miliónov ton, z čoho iba 6 miliónov ton spotrebováva. Zvyšok krajina spracováva a exportuje, čo predstavuje nemalý zdroj príjmov.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Bielorusko, Lukašenko, Putin, ropa, Rusko