Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Už žiadne zoškrabávanie. Od januára platia diaľničné e-známky

01.01.2016, 14:07 | SITA

Nové elektronické diaľničné známky pre autá do 3,5 tony môžu motoristi využívať od začiatku tohto roka. Ich výhodou je, že už nemusia z predného skla automobilu zoškrabovať doterajšie papierové nálepky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Vodiči dostanú doklad o zaplatení a registrácii vozidla do systému spoplatnenia. V hotovosti je možné platiť len na tradičných predajných miestach, napríklad na čerpacích staniciach, a platobnými kartami cez mobilnú aplikáciu, internet a v automatoch.

Pred blížiacim sa skončením platnosti e-známky dostane motorista informáciu e-mailom. V rámci kontrolného systému elektronických známok kamery snímajú prechádzajúce motorové vozidlá, identifikujú ich evidenčné čísla a zisťujú, či motorové vozidlo má alebo nemá zakúpenú elektronickú známku.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) začala s predpredajom e-známok ešte 1. decembra 2015. Ceny a dĺžka platnosti známok sú rovnaké - ročná za 50 eur, tridsaťdňová za štrnásť eur a desaťdňová za desať eur. Doterajšie ročné nálepky zakúpené v minulom roku platia tradične do konca januára tohto roka.

NDS pôvodne uvažovala o paralelnom používaní papierových nálepiek a elektronických známok na začiatku po ich zavedení. Od tohto zámeru napokon ustúpila. Ak majiteľ auta zmení evidenčné číslo, ale stále ide o to isté vozidlo, zakúpená e-známka zostane platná. Pri predaji auta bude platiť iba pre toto vozidlo a pre nové bude potrebné kúpiť novú známku.

Držitelia parkovacích preukazov ZŤP môžu využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne aj v roku 2016. Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o ich registráciu netreba žiadať opätovne. Držitelia preukazov ZŤP mohli požiadať o oslobodenie od úhrady do 31. decembra 2015.

„Od 1. 1. 2016 sa zmení postup pri podávaní žiadosti o oslobodenie od platenia úhrady. Od tohto dátumu sa totiž budú podávať žiadosti priamo cez internetový portál www.eznamka.sk alebo prostredníctvom vybraných obchodných miest, ktoré sa nachádzajú v krajských mestách,“ informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Zoznam týchto obchodných miest nájdu motoristi na uvedenej stránke. „Od 1.1.2016 nebude možné požiadať o oslobodenie vozidla od platenia úhrady prostredníctvom pošty. Všetky potrebné informácie a formuláre potrebné k podaniu žiadosti budú k dispozícii od 1. 1. 2016 na spomínanej internetovej stránke,“ uzavrela E. Žgravčáková.

Zákazku na vybudovanie a prevádzku systému diaľničných elektronických známok pre autá do 3,5 tony získala mýtna spoločnosť SkyToll, a. s. NDS jej bude uhrádzať za tieto služby 2,78 percenta z príjmov z predaja známok v etape prevádzkovania systému.

Predpokladaná cena bola 30,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (36,96 mil. eur vrátane dane). Poskytovanie služby bude trvať 67 mesiacov, teda päť rokov a sedem mesiacov. V predpokladanej hodnote je zahrnutá aj opcia na predĺženie zmluvy o 36 mesiacov za 12,4 mil. eur bez dane (14,88 mil. eur s daňou).

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Tagy diaľničné nálepky

Súvisiace články

Diaľničné známky v Európe v roku 2016 - prehľad cien

Diaľničné známky v Európe v roku 2016 - prehľad cien Gazduj

Cestovanie po diaľniciach a rýchlostných cestách vyjde v budúcom roku opäť drahšie v Rakúsku. Na výrazné zdraženie sa pripravte pred cestou do Bulharska. Vo viacerých krajinách budú mať diaľničné nálepky neobvyklé nové farby, kým na Slovensku sa s nimi definitívne lúčime.

Prehľad cien diaľničných známok na rok 2017 nájdete v aktuálnejšom článku 2

Kancelária NR SR dala podnet k exekúcii Matoviča

Nezamestnanosť klesla pod 7 percent. Fico pripisuje zásluhy aj štátu

Britské rodiny už pociťujú brexit, chýbajú im opatrovateľky

Nálepke „slniečkárov“ a „Sorosových dolárov“ sme sa vyhli, hovorí kurátor