Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Bratislave by malo v tomto roku pribudnúť nové veľvyslanectvo

23.09.2019, 12:35 | TASR

V Bratislave sa má v tomto roku otvoriť veľvyslanectvo Kazachstanu. Pre TASR to uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga. Kazachstan tak bude prvým štátom Strednej Ázie, ktorý bude mať svoje diplomatické zastúpenie na Slovensku.

  • Tlačiť
  • 0

„Toto bezpochyby napomôže ďalšiemu prehlbovaniu dialógu s Kazašskou republikou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ pripomenul J. Tomaga.

Kazachstan je lídrom regiónu Stredná Ázia vzhľadom na svoje nerastné bohatstvo, ekonomický potenciál a medzinárodnú autoritu. Rozvoj vzťahov s touto krajinou, ako aj ostatnými štátmi regiónu, hrá podľa rezortu diplomacie významnú úlohu vo východnej dimenzii zahraničnej politiky Slovenska.

Neprehliadnite

Strategickým záujmom Slovenska v oblasti Strednej Ázie je zabezpečenie stability podporou ekonomického rozvoja jednotlivých krajín.

„A to zvyšovaním kvalifikácie a konkurencieschopnosti miestnej pracovnej sily, zlepšovaním podnikateľského a investičného prostredia, odstraňovaním colných bariér a prepojením regiónu so svetovými obchodnými centrami, ako aj zvyšovaním ich odolnosti voči vnútorným a vonkajším hrozbám,“ priblížil J. Tomaga.

Slovensko ponúka Kazachstanu napríklad skúsenosti z oblasti vodných stavieb, ako aj vodného manažmentu. „Problémy súvisiace s vodou sú pravdepodobne hlavnou príčinou vzniku medzinárodných konfliktov medzi krajinami Strednej Ázie. Vláda Kazachstanu preto kladie veľký dôraz na zavedenie moderných metód s jej hospodárením,“ uviedol rezort diplomacie.

Slovensko bolo sídlom Medzinárodného centra na hodnotenie vôd (IWAC) v rokoch 2009 až 2012. V súčasnosti podľa J. Tomagu slovenskí externí poradcovia komunikujú s kazašskými partnermi pri rozbehu činnosti centra IWAC v Nur-Sultane.

Zlatá veža v Astane, KazachstanZdroj: Wikimedia CC/Ken and Nyetta

Podľa rezortu diplomacie majú slovenské podnikateľské subjekty potenciál uplatniť sa v Kazachstane aj pri projektoch rozvoja a modernizácie infraštruktúry. „Zaujímavé sú takisto investičné projekty zamerané na výstavbu malých vodných elektrární, tepelných elektrární a ďalších projektov v oblasti energetiky,“ skonštatoval J. Tomaga.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák pri svojej aprílovej návšteve v Kazachstane zhodnotil s partnermi stav zmluvnej základne a možnosti rozvoja spolupráce. Ide napríklad o záujem Kazachstanu o slovenské skúsenosti v oblasti automobilového priemyslu či spoluprácu v oblasti školstva.

Ministerstvo zahraničných vecí pripomína, že medzi krajinami sa dlhodobo uskutočňujú intenzívne stykové aktivity vrátane prezidentských návštev. Exprezident Rudolf Schuster navštívil Kazachstan v roku 2001, Ivan Gašparovič v roku 2010, bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev navštívil Slovensko v roku 2007.

V novembri 2018 sa konala historicky prvá oficiálna návšteva predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Kazachstane, a to v sprievode dvoch ministrov a početnej skupiny podnikateľov. Návšteva podľa rezortu potvrdila obojstranný záujem o zintenzívnenie bilaterálnych vzťahov, najmä v ekonomickej oblasti.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Kazachstan, Slovensko, veľvyslanectvo

Diskusia (0 reakcií)