Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V centre Jakarty zaútočili teroristi z Islamského štátu, zomrelo sedem ľudí

14.01.2016, 14:38 | ČTK

(Aktualizované o 15:00 o informácie o IS) Séria šiestich silných explózií otriasla vo štvrtok centrom indonézskej metropoly Jakarty.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Počet obetí sa vyšplhal na sedem. Medzi obeťami je päť atentátnikov a ďalší dvaja ľudia, Sedemnást osôb utrpelo zranenia.

K útokom sa prihlásila radikálna skupina Islamský štát (IS). Terčom atentátov boli podľa IS cudzinci a indonézske bezpečnostné sily.

„Bojovníci Islamského štátu vykonali dnes ráno v indonézskom hlavnom meste ozbrojený útok, ktorého terčom boli cudzí štátni príslušníci a bezpečnostné sily poverené ich ochranou,“ uviedla tlačová agentúra spojená s IS. Indonézska polícia priznala, že Islamský štát sa už v novembri vyhrážal atentátmi v Jakarte.

Agentúry AP a Reuters uviedli, že okrem útočníkov zahynul jeden Kanaďan a indonézsky policajt. Vážne zranenia utrpel okrem iného občan Holandska a musel byť operovaný, oznámil holandský minister zahraničia Bert Koenders. Niektoré indonézske zdroje sprvu tvrdili, že Holanďan prišiel o život.

Indonézsky prezident Joko Widodo označil útoky za terorizmus a zároveň vyzval obyvateľov na zachovanie pokoja. Podľa agentúry AFP bola explóziami poškodená miestna policajná stanica. Do útoku sa zapojilo údajne až 14 teroristov.

„Tento čin jasne sledoval narušenie verejného poriadku a šírenie teroru medzi obyvateľstvom,“ uviedol vo vyhlásení J. Widodo, ktorý je na pracovnej návšteve mesta Cirebon asi 150 kilometrov od metropoly. „Štát, národ aj ľudia sa nesmú obávať teroru a podľahnúť mu,“ zdôraznil prezident s tým, že sa vracia do hlavného mesta. Dodal tiež, že nariadil bezpečnostným zložkám vypátrať pôvodcu teroristických útokov. Špekuluje sa, že za akciou stáli islamskí radikáli.

Výbuchy spôsobili škody v živej štvrti neďaleko rušného obchodného centra. V oblasti sú medzinárodné hotely, reštaurácie, veľvyslanectvá a rad kancelárií. Dve nálože údajne explodovali pri veľvyslanectve Pakistanu a Turecka.

Po explóziách bolo ešte aspoň hodinu a pol počuť v Jakarte streľbu. V 9:20 SEČ indonézska polícia oznámila, že útoky sa skončili a bezpečnostné zložky majú nad mestom plnú kontrolu.

Policajti vyzvali obyvateľov centra Jakarty, aby sa nepribližovali k oknám. Traja z mŕtvych sú civilisti, traja príslušníci bezpečnostných zložiek. Útočníci údajne použili aj granáty.

Člen ochranky miestnej banky Tri Seranto vypovedal, že videl, ako ku kaviarni Starbucks prišlo päť ozbrojencov, z ktorých minimálne traja boli samovražední atentátnici, ktorí sa na mieste odpálili.

Indonézsky policajný šéf Budi Gunawan uviedol, že z piatich usmrtených útočníkov sú dvaja samovražední atentátnici. Medzi civilnými obeťami je aj jeden cudzinec, dodal.

Najľudnatejšia moslimská krajina sveta Indonézia bola v minulosti obeťou niekoľkých bombových útokov, za ktoré prijali zodpovednosť islamskí radikáli.

Indonézska polícia je od konca minulého roka v stave najvyššej pohotovosti. Úrady v decembri oznámili, že zmarili plán islamských radikálov na útoky proti vládnym budovám a sídlam zahraničných misií. Na Nový rok strážilo kostoly, letiská a ďalšie verejné miesta okolo 150-tisíc indonézskych policajtov.

Dym po útokoch teroristov v meste JakartaZdroj: SITA/AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy India, terorizmus

Diskusia (0 reakcií)