Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Česku nariadili šéfom nemocníc bezpečnostnú previerku. Čaká to aj slovenských?

13.03.2019, 14:30 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch vyzval riaditeľov štátnych nemocníc, aby podstúpili bezpečnostnú previerku v režime dôverné. Pre Lidové noviny to zdôvodnil tým, že majú v rukách „veľké inštitúcie, ktoré hospodária s veľkými prostriedkami“. TREND sa zaujímal, či slovenské ministerstvo zdravotníctva uvažuje o podobnom kroku. A či by súčasní šéfovia univerzitných a fakultných nemocníc boli ochotní ju podstúpiť.

  • Tlačiť
  • 0

Dôvody, pre ktoré sa majú českí riaditelia podrobiť bezpečnostnej previerke, sú dva. Prvým je, že si to vyžaduje miestny zákon o zadávaní verených zákaziek. V Česku podľa vzoru Slovenska začali realizovať spoločné nákupy a niektoré majú hodnotu aj vyššiu ako 300 miliónov českých korún, čo je hranica, pri ktorej zákon nariaďuje previerku.

Neprehliadnite

Druhý dôvod, ako uvádzajú Lidové noviny, je protikorupčný. Riaditelia budú musieť priznať českému Národnému bezpečnostnému úradu napríklad príjmy za posledných päť rokov, majetok v spoločnom užívaní s manželkou alebo manželom či pracovné väzby.

Budú musieť uviesť všetky svoje bankové účty, poistky aj dispozičné práva k účtom iných osôb. Pravdivosť týchto informácií pre NBÚ overujú tajné služby. Čeliť tiež budú musieť osobným otázkam, napríklad či neužívajú drogy, ako často pijú alkohol, alebo či gamblujú.

V Česku majú v zákone tri stupne previerky. Od riaditeľov požadujú ten najnižší stupeň „dôverné“. Na Slovensku je ešte pred ním stupeň utajenia „vyhradené“. Oproti vyššiemu stupňu dôverné sa odlišuje tým, že nemusia vypĺňať bezpečnostný dotazník a predkladať informácie o bezpečnostnej spoľahlivosti z policajnej evidencie, či Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva.

Predkladajú majetkové priznania

TREND sa pýtal riaditeľov

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy nemocnice, riaditelia

Diskusia (0 reakcií)