Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo sa môže o parkovaní naučiť Bratislava od Košičanov

16.04.2019, 14:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Hlavné mesto Slovenska ide zavádzať novú parkovaciu politiku aj s poplatkami. Základné princípy predstavilo mesto minulý týždeň, v júni by malo rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Návrh vyvoláva vášne medzi niektorými Bratislavčanmi aj cezpoľnými. V Košiciach už rezidenčné parkovanie funguje dlhšie. Tiež nie ideálne. Napriek tomu sa môže Bratislava zo skúseností Košíc poučiť aj inšpirovať. Vybrali sme niekoľko najaktuálnejších problémov v parkovaní oboch miest a porovnali riešenia.

  • Tlačiť
  • 45

Viazanosť karty na trvalý pobyt

Kto býva v prenájme a nemá v hlavnom meste trvalý pobyt, v Bratislave rezidentskú parkovaciu kartu nedostane. Ak by sa spoliehal, že bude môcť používať kartu majiteľa bytu, bude sklamaný. Parkovacia karta bude viazaná na značku auta majiteľa a tým pádom bude neprenosná.

„Majiteľ bytu nemôže vybaviť parkovaciu kartu pre vozidlo, ku ktorému nemá vzťah,“ vysvetľuje hovorca Bratislavy Peter Bubla. Mesto preto radí, aby si podnájomníci s autami vybavili v prenajatom byte trvalý pobyt. To však nebude ľahké, keďže majitelia s tým zvyčajne nesúhlasia.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo verí, že v budúcnosti sa budú dať ľahšie prehlasovať trvalé pobyty. Nájomný byt bez možnosti rezidentskej karty podľa neho stratí časť hodnoty. Magistrát chce prostredníctvom parkovacej politiky vyvinúť tlak, aby si ľudia prihlasovali trvalý pobyt v hlavnom meste. To by z toho získalo viac podielových daní.

Neprehliadnite

Košice sú vo vydávaní rezidentských kariet flexibilnejšie. O kartu môže požiadať len vlastník bytu. Môže sa však rozhodnúť, či bude žiadať o rezidentské karty pre ľudí s trvalým pobytom v byte. V takom prípade môže dostať najviac tri karty na byt.

O rezidentskú kartu však môže majiteľ bytu žiadať napríklad aj pre nájomníka bytu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 45

Tagy Bratislava, Košice, parkovanie