Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V európskych krajinách má byť uložených až 150 amerických jadrových rakiet

18.07.2019, 13:27 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

Podľa denníka The Washington Post mala byť informácia o amerických jadrových zbraniach uložených v rôznych európskych krajinách zverejnená omylom v dokumente parlamentu NATO. Tento dokument mal potvrdzovať verejné tajomstvo, že Spojené štáty skladujú okolo 150 svojich jadrových zbraní na území Belgicka, Holandska, Turecka, Talianska či Nemecka. Dokument je datovaný do apríla tohto roka.

  • Tlačiť
  • 7

 

 

 

Európske a americké základne

Zbrane, konkrétne jadrové hlavice typu B61, by sa podľa zverejneného dokumentu mali nachádzať ako na európskych tak aj na amerických vojenských základniach v jednotlivých krajinách. Ide o základne Kleine-Brogel v Belgicku, Büchel v Nemecku, Aviano a Ghedi-Torre v Taliansku, Volkel v Holandsku a Incirlik v Turecku.

Belgickí zelení sa mali na adresu uskladnených jadrových zbraní na ich území, v provincii Limbursko pri hraniciach s Holandskom, vyjadriť kriticky. Tieto jadrové hlavice by potenciálne mohli byť použiteľné americkými leteckými silami, ale aj lietadlami ostatných spojeneckých krajín. Takisto by mohli byť použité v stíhačkách F-16, ktoré vlastnia belgické ozbrojené sily.

Neprehliadnite

Dokument mal byť vymazaný a následne zverejnený v inej verzii

Dokument je označovaný ako návrh Správy výboru pre obranu a bezpečnosť NATO, ktorý sa konal počas tohtoročného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave. Po náhodnom zverejnení textu dokumentu mal byť následne vymazaný a nahradený konečnou verziou správy, ktorá však vynecháva názvy konkrétnych miest, kde majú byť jadrové hlavice uložené.

Umiestnenie týchto jadrových zbraní na európskom území podľa denníka The Washington Post stojí na dohode, ktorá bola medzi Spojenými štátmi a európskymi krajinami vyjednaná ešte v priebehu 60. rokov minulého storočia. Cieľom dohody mala byť snaha o zastrašenie Sovietskeho zväzu počas studenej vojny.

Skladovanie týchto jadrových hlavíc na európskom území je tak pravdepodobne jedným z negatívnych dôsledkov tzv. pretekov v zbrojení, ktoré v tom období prebiehali medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy jadrové zbrane, NATO, vojenské základne