Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Radosť z konca krízy v Grécku je predčasná. Ľudia sú bez práce a krajina je v dlhoch

21.08.2018, 09:31 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Záchrana Grécka sa skončila. Vyhrané však krajina ani zďaleka nemá, pretože ju trápi vysoká nezamestnanosť, drsný pokles životnej úrovne a na bremenách nesie obrovský dlh. Infúzia bola čiastočne úspešná, pretože donútila krajiny podstúpiť nutné reformy, ale celkovo je krajina poznačená ekonomickými štichmi.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

, Grécko, kríza, MMF

V Grécku si vlády tri desaťročia masívne požičiavali, aby mohli financovať štedré výdavky, a súčasne tolerovali rozsiahle daňové úniky a tajili rozpočtové deficity. Všetko vyplávalo na povrch v októbri 2009, keď Grécko priznalo, že jeho rozpočtový deficit je oveľa vyšší, než uvádzalo.

To donútilo grécku vládu obrátiť sa so žiadosťou o záchranný úver na ostatné krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF). Dráma sa oficiálne skončila tento pondelok, keď Gréci oficiálne opustili posledný z troch záchranných programov, ktoré zabránili kolapsu ekonomiky. Celkovo bolo stredomorskej krajine požičaných 288,7 miliardy eur.

Je to síce pozitívna správa, ale Grécko je stále dobité. Keď sa hovorí o stratenej generácii, myslíme to doslovne.

Neprehliadnite

Ako to bude vyzerať

Po ukončení záchranného programu Gréci postupne nabehnú na normálny režim financovania prevádzky štátu. Už si nebudú požičiavať prevažne od Európskeho stabilizačného mechanizmu, teda od štátov eurozóny na čele s Nemeckom, ale štandardne na finančných trhoch, prostredníctvom emisie dlhopisov. Pri desaťročnom dlhopise sa momentálne úroky pohybujú okolo 4,3 percenta (v rámci záchranného programu bol úrok 0,95 percent). 

Vydýchnuť si od veriteľov však úplne nemôžu. Naďalej budú prebiehať každý štvrťrok misie veriteľov do krajiny, a to až do splatenia posledného eura záchranných úverov, čo bude až v roku 2060 (samozrejme, ak sa časť dlhov neodpustí).

Český ekonóm spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda tvrdí, že Gréci vlani a v tomto roku prvýkrát od roku 2014 vykonali testovacie emisie päťročných a sedemročných dlhopisov, ktoré sa skončili dobre. Grécko nimi získalo 4,4 miliardy eur za priaznivú úrokovú sadzbu. Tieto peniaze budú slúžiť ako hotovostný vankúš počas prechodu na tvrdú trhovú realitu.

Celkovo Grécko disponuje

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy , Grécko, kríza, MMF