Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V Holandsku odhalili pamätník obetiam tragédie letu MH17

17.07.2017, 21:30 | ČTK

Tri roky po zostrelení lietadla malajzijských aerolínií nad východnou Ukrajinou neďaleko Amsterdamu odhalili pamätník obetiam tragédie. Okrem stoviek pozostalých sa ceremónie zúčastnil aj holandský kráľ Willem-Alexander s manželkou, informoval denník De Telegraaf.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Medzi 298 obeťami letu MH17 bolo 196 Holanďanov. Národný pamätník najväčšej leteckej tragédie v dejinách Holandska stojí pri meste Vijfhuizen, ktoré priamo susedí s medzinárodným letiskom Schiphol, odkiaľ Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines 17. júla 2014 krátko po poludní vzlietol na cestu do Kuala Lumpuru. Nad východnou Ukrajinou, kde vtedy zúrili boje medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami, lietadlo zmizlo z radarov.

Neprehliadnite

Pamätník počas pietnej ceremónie otvorili kráľ Willem-Alexander a kráľovná Máxima. Akcia sa zúčastnilo tiež viac ako dvetisíc pozostalých po obetiach z Holandska i zo zahraničia, napríklad z Austrálie, Malajzie, Británie či Nemecka.

Časť pamätníka tvorí objekt pripomínajúci oko, ktoré hľadí k nebu. Kovová doska, ktorá oko z jednej strany chráni, by podľa autorov mala časom zhrdzavieť ako symbol pomalého vývoja žiaľu pozostalých. Súčasťou pamätníka je aj 298 stromov rôznych druhov zasadených v tvare smútočnej stužky, ktoré majú podľa denníka De Volkskrant predstavovať nádej a život. Každá z obetí má pri „svojom“ strome tabuľku s menom.

Okolo „pamätného lesíka“ budú každý júl kvitnúť slnečnice. Časť z nich zasadili práve počas pietnej ceremónie. Na slnečnicové pole na východnej Ukrajine totiž dopadla časť trosiek zostreleného lietadla. Pamätník, ktorý navrhli umelec Ronald A. Westerhuis a krajinný architekt Robbert de Koning, sa podarilo vybudovať predovšetkým vďaka verejnej zbierke.

Rekonštrukcia pozostatkov zostreleného letu MH17Zdroj: SITA / AP

Medzinárodný tím vyšetrovateľov dospel k záveru, že lietadlo na ceste z Amsterdamu do malajzijskej metropoly bolo zostrelené raketovým systémom Buk pochádzajúcom z Ruska. A to z oblasti, ktorú mali pod kontrolou proruskí separatisti. Moskva zapojenie do bojov na východe Ukrajiny dlhodobo popiera, rovnako ako podiel na katastrofe letu MH17.

Holandsko minulý mesiac uviedlo, že ľudia zodpovední za zostrelenie lietadla by mali byť súdení holandským súdom a podľa holandských zákonov. Žiadne meno podozrivých osôb ale zatiaľ zverejnené nebolo. Rusko v roku 2015 zablokovalo snahu zriadiť na stíhanie vinníkov katastrofy medzinárodný tribunál.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v Kyjeve uviedol, že jeho krajina smúti za obeťami tragédie letu MH17 a verí, že páchatelia útoku sa dostanú pred súd. „Môžu hospodárske a politické sankcie kompenzovať smútok pozostalých, ktorí stratili svojich blízkych? Nie, obávam sa, že to nie je možné,“ uviedol šéf ukrajinskej diplomacie Pavlo Klimkin a menom ukrajinskej vlády sľúbil urobiť všetko pre to, aby pravda vyšla najavo a vinníci „masovej vraždy“ sa museli zodpovedať. „Sme na polceste k cieľu. Chceme vedieť, kto stlačil spúšť, kto na to dal pokyn a aký bol reťazec rozkazov. Svet a rodiny 298 obetí sa musí dozvedieť, kto nesie zodpovednosť za zabitie ich blízkych,“ dodal minister s tým, že dôkazy musia byť závažné, súd objektívny a verdikt medzinárodne rešpektovaný.

Ruský server Newsru.com pripomenul slová ruského prezidenta Vladimira Putina z rozhovoru s americkým režisérom Oliverom Stoneom, že Spojené štáty nikdy neodhalia informácie o MH17, ak nesedia tvrdenia o tom, že lietadlo zostrelili proruskí separatisti. „Dôkazy sme od našich partnerov nikdy nedostali. Je to pochopiteľné, vzhľadom k ich stanovisku k Ukrajine. Nepochybne by chceli vinu pripísať povstalcom na Donbase a nepriamo Rusku, ktoré povstalcov podporuje. Ak tomu informácie odporujú, nikdy ich nezverejnia,“ povedal Putin podľa knihy , ktorá vyšla v USA v predvečer výročia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Donbas, Holandsko, MH17