Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V mešitách na Novom Zélande zastrelili vyše 40 ľudí. Bol to hon na moslimov

15.03.2019, 07:58 | TASR

Štyria ľudia, traja muži a jedna žena, boli zatknutí v súvislosti s piatkovou streľbou v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Zatiaľ sa však nedá vylúčiť, že ďalší podozriví sú ešte na slobode, povedal šéf novozélandskej polície Mike Bush. Podľa najnovších informácií si streľba vyžiadala minimálne 49 obetí.

  • Tlačiť
  • 14

M. Bush podľa austrálskej televízie ABC News ďalej uviedol, že polícia objavila vo vozidlách zadržaných osôb nálože, ktoré zaistila armáda. Polícia potvrdila, že streľba si vyžiadala mŕtvych a zranených.

K prvej streľbe došlo okolo 13.45 h miestneho času (01.40 h SEČ) v mešite na ulici Deans Avenue. Strieľalo sa aj v neďalekej mešite v štvrti Linwood.

Páchateľom streľby na Deans Avenue má byť 28-ročný biely Austrálčan. Stránka Otago Daily News informovala, že strelec svoj čin 17 minút naživo streamoval na Facebooku. Predtým zverejnil rozsiahly protimoslimský manifest, v ktorom uvádza, že nie je členom nijakej organizácie, ale spolupracoval s mnohými nacionalistickými skupinami. Konal sám a nikto útok nenariadil.

Zdroj: TASR / AP

Strelec v manifeste tiež tvrdí, že si vybral Nový Zéland kvôli jeho polohe, aby ukázal, že ani tie najodľahlejšie časti sveta nie sú bez „masového prisťahovalectva“.

Polícia vyzvala obyvateľov Christchurchu, aby až do odvolania nevychádzali von. Všetky školy, verejné budovy, nákupné centrá a nemocnica v 350-tisícovom meste boli uzatvorené. Uzatvorenie škôl bolo medzičasom zrušené.

Spolu 30 ľudí zomrelo pri prvej streľbe v mešite Al Noor na ulici Deans Avenue neďaleko Hagley Parku v centre mesta. Ďalších desať ľudí prišlo o život v mešite na predmestí Linwood. Strelné poranenie má celkovo 48 ľudí.

Predsedníčka vlády potvrdila, že na vozidlách atentátnikov boli pripevnené dve improvizované výbušné zariadenia. Zatiaľ sa však nepotvrdilo, či niektorí z útočníkov plánoval samovražedný útok autom.

Páchatelia, ktorí útočili v oboch mešitách počas modlitieb, sa nenachádzajú na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom. Mali však veľmi jasne vyhranené extrémistické postoje.

Zdroj: TASR / AP

  • Tlačiť
  • 14

Tagy Nový Zéland