Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V Nitre vykopali rádioaktívny materiál

10.01.2017, 21:20 | SITA

Rádioaktívny materiál vykopali večer v záhrade domu na Roľníckej ulici v mestskej časti Nitry Krškany. Na mieste sú policajti, hasiči aj pracovníci Kontrolného chemického laboratória, ktoré zisťuje, či bol niekto zasiahnutý rádioaktivitou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

„Nádoba s rádioaktívnym materiálom bola zakopaná približne 15 centimetrov pod zemou na záhrade asi 30 metrov za domom,“ informoval nitriansky krajský hovorca hasičov Michal Varga.

Polícia zatiaľ bližšie informácie k prípadu neposkytuje. „Prijali sme oznámenie, na mieste sa vykonávajú previerky,“ uviedla nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Podľa zatiaľ neoverených informácií boli rádioaktivitou zasiahnutí dvaja domáci – muž a žena, ktorí nádobu sami zakopali v rámci trestnej činnosti. Rádioaktívny materiál údajne ukradli z nemocnice.

Polícia dostala tip, kde má byť zakopaný. Prípad vyšetruje Prezídium policajného zboru SR.

Aktualizované: 11. januára 2017, 11:00 h

Materiál údajne nikoho neožiaril

Rádioaktívny materiál, ktorý vykopala polícia v utorok večer v záhrade domu na Roľníckej ulici v mestskej časti Nitry Krškany, nikoho neožiaril. Ulica bola večer uzavretá, na mieste zasahovali policajti, hasiči aj pracovníci Kontrolného chemického laboratória, ktoré spadá pod ministerstvo vnútra.

„Nikto zo zasahujúcich príslušníkov nebol ožiarený a nebolo ohrozené ani obyvateľstvo. Taktiež nebola kontaminovaná pôda, keďže išlo o olovenú nádobu, ktorá toto žiarenie neprepustila,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Informáciu o tom, že na Roľníckej ulici v Nitre sa mal nachádzať rádioaktívny materiál, získali kriminalisti vlastnou vyhľadávacou činnosťou. Svoj poznatok policajti v súčinnosti so špecialistami z Prezídia Policajného zboru okamžite preverili a našli kovový objekt.

Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre potvrdili, že sa v ňom sa nachádza materiál emitujúci rádioaktívne žiarenie. „Miesto bolo zabezpečené hliadkami polície a náležite zdokumentované. Kontrolnými meraniami nebola zistená kontaminácia prostredia a ani žiadnej osoby, preto nebolo potrebné vykonať ďalšie opatrenia,“ uviedla B. Bruchterová.

Podozrivý predmet polícia zaistila a v súčasnosti zisťuje pôvod rádioaktívneho materiálu. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok, vysoko rizikových biologických agensov a toxínov. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

Objavili sa zatiaľ nepotvrdené informácie, že rádioaktívny materiál bol ukradnutý z nemocnice, ďalšia verzia hovorí o tom, že nádobu našiel bezdomovec.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy rádioaktivita