Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V Nórsku vyrastá generácia, ktorá nemusí vedieť, ako chutí tabak

05.01.2016, 13:30 | Branislav Benčat | © 2016 News and Media Holding

Nórom sa môže podariť vychovať novú generáciu, ktorá nebude mať žiadnu skúsenosť s tabakovými výrobkami. Tamojšie najväčšie lekárske združenie totiž požaduje, aby sa úplne zakázal ich predaj dospelým narodeným po roku 2000.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Cigarety je možné v krajine, rovnako ako na Slovensku, kúpiť od 18 rokov. Ak by bolo úsilie Nórskej lekárskej asociácie úspešné, znamenalo by to, že časť obyvateľov nebude schopná legálne tabakové výrobky v krajine zakúpiť od roku 2018.

Opatrenie má byť súčasťou cieľu asociácie úplne do roku 2035 zbaviť Nórsko cigaretového dymu. „Ide o opatrenie na dosiahnutie tohto cieľa. Chceme generáciu bez tabaku,“ povedala pre nórske noviny Aftenposten Marit Hermansen, šéfka Nórskej lekárskej asociácie. Dodala, že im v súčasnosti nejde o zákaz cigaret, ale o to, aby mladí ľudia nezačínali fajčiť.

V rozhovore pre Aftenposten vysvetlila, že cieľom lekárov nie je stíhanie mladých ľudí. Fajčenie tabaku tak bude naďalej povolené aj pre budúcich dospelých narodených po roku 2000. Akurát by sa sami k cigaretám dostať nemali. Vždy im ich bude môcť kúpiť niekto starší, no M. Hermansen predpokladá, že opatrenie bude dostatočne silné na to, aby sa výrazne obmedzil prístup mladých k tabaku.

„Neexistuje žiadne ľudské právo, ktoré by umožňovalo začať s užívaním tabaku,“ dodala.

Pre naplnenie ambície lekárskeho združenia bude nevyhnutné získanie politickej podpory. Najmä pre odpor tabakovej lobby sa očakáva, že to nebude ľahké. M. Hermansen však tvrdí, že nie nemožné. Podporu cíti aj u súčasného ministra zdravotníctva Benta Høiea, ktorý podľa nej má tiež za cieľ zabrániť mladým ľuďom, aby začínali fajčiť.

Nórsko pritom patrí medzi krajiny, ktorým sa dlhodobo výrazne darí znižovať počet fajčiarov. Podľa štúdie amerických a austrálskych vedcov, zverejnenej v Journal of the American Medical Association, sa medzi rokmi 1980 a 2012 znížil ich počet v krajine viac ako o polovicu. A to v prípade mužov, rovnako tak aj žien. Ďalšími krajinami, ktorým sa podaril takýto výrazný úbytok, sú Kanada, Island a Mexiko.

Výrazný pokles ale v severskej krajine zaznamenávajú aj naďalej. Podľa nórskeho štatistického úradu fajčilo denne v roku 2014 len 13 percent ľudí. O päť rokov skôr ich pritom bolo 21 percent a v roku 2004 až 26 percent.

Slovenskí fajčiari budú hľadieť na odpudzujúce obrázky

Slovenských fajčiarov čaká v tomto roku zmena. Tabakové výrobky budú musieť mať na svojich obaloch povinne umiestnené obrázkové varovania pred následkami fajčenia. Doplnia tak textové varovania ako „Fajčenie môže zabíjať“, „Fajčenie spôsobuje rakovinu úst a hrdla“ a podobne.

Označovanie bude povinné na základe zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov, ktorý v novembri minulého roka po príprave ministerstvom zdravotníctva schválil parlament.

Kombinácia textu s obrázkom by mala byť účinnejšia ako len písomné varovania. Na obaloch by sa mala zobrazovať jedna z troch sérií ilustrácií. Spoločne s textom by mali pokrývať až 65 percent obalu tabakového výrobku. Na škatuľkách by mal byť totožný obrázok i text na oboch jej stranách.

Novela nadobudne účinnosť koncom mája, obaly bez odstrašujúcich obrázkov bude možné dopredávať ešte rok.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy cigarety, fajčenie, Nórsko, tabakový biznis