Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Poľsku demonštrujú proti spornej reforme súdov

24.11.2017, 21:48 | ČTK

V stovke poľských miest sa v piatok večer podľa denníka Gazeta Wyborcza konajú demonštrácie proti kontroverznej súdne reforme, ktorú kritici označujú za pokus vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) o ovládnutie nezávislých súdov.

  • Tlačiť
  • 0

Poslanci PiS v piatok podľa agentúry Reuters predbežne schválili dva návrhy zákonov, ktoré prezidentovi a parlamentu dávajú širšie právomoci pri výbere vysoko postavených sudcov. Poľská opozícia aj Európska komisia tieto zákony považujú za ohrozenie právneho stavu v Poľsku.

Sporné normy sa týkajú najvyššieho súdu a sudcovskej rady. Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý je spojencom PiS, zákony najprv po protestoch a kritike Západu vetoval a neskôr prišiel s ich úpravami. Na začiatku novembra poslanec a vyjednávač Stanislaw Piotrowicz oznámil, že A. Duda a PiS dospeli ohľadom justičnej reformy ku kompromisu.

Neprehliadnite

Európska komisia v lete kvôli problematickej reforme súdnictva začala s Poľskom konanie pre porušenie legislatívy, ktoré môže skončiť žalobou na úniovom súde. Konanie sa týka zákona o obecných súdoch, ktorý A. Duda ako jediný z trojice prijatých zákonov podpísal.

Euroskeptická vláda vo Varšave tvrdí, že reforma súdnictva je potrebná, aby sa zvýšila efektivita a aby sa súdy vymanili zo zvyklostí komunistickej éry. Hlavná demonštrácie proti reforme sa piatok koná pred prezidentským palácom vo Varšave. Manifestácie sa podľa poľských médií organizujú aj v iných európskych metropolách, napríklad v Londýne, Dubline alebo Kodani.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy demonštrácia, Poľsko, reformy

Diskusia (0 reakcií)