Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Portlande postrelili účastníka protitrumpovskej demonštrácie

12.11.2016, 14:58 | ČTK

V oregonskom meste Portland neznámy útočník postrelil demonštranta pri protestoch proti zvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta. Útok sa stal na moste v centre mesta, polícia miesto uzavrela a po páchateľovi pátra. Protesty a zhromaždenia proti zvoleniu D. Trumpa sa konali aj v ďalších amerických mestách, ďalšie akcie sú plánované na sobotu.

  • Tlačiť
  • 0

Podľa servera OregonLive na most dorazil automobil s niekoľkými mužmi v okamihu, keď po ňom kráčal dav demonštrantov. Cestujúci z auta vystúpili, jeden z nich najskôr vystrelil do vzduchu a potom svojou zbraňou zasiahol dolnú polovicu tela jedného z demonštrantov. Polícia po útočníkovi pátra a snaží sa nájsť očitých svedkov. Nevylučuje, že streľba bola dôsledkom osobného sporu.

Postrelený muž bol prevezený do nemocnice, jeho život nie je v ohrození, uviedol oregonský server. Po incidente sa demonštranti rozišli a ich akcia prakticky skončila.

Portland bol v piatok rovnako v minulých dňoch centrom protestov proti D. Trumpovi, s ktorého zvolením sa mnoho Američanov odmieta zmieriť. Aj v noci na sobotu v meste na západe USA policajti proti demonštrantom použili slzný plyn a ohlušujúce granáty. Stovky ľudí na policajtov hádzali petardy, demonštranti maľovali protestné heslá na okolité budovy.

Asi 1 200 ľudí sa v piatok večer zhromaždilo na Washingtonovom námestí v New Yorku, kde vyzývali na obrane ľudských práv a slobôd. Podľa organizátorov sa niekoľko tisíc ľudí zišlo tiež v centre Bostonu. Akcia nebola označená za protest, ale zhromaždenie na podporu lásky a mieru.

V Miami a Atlante večerné pochody narušili dopravu. V štáte Tennessee študenti Vanderbiltovej univerzity spievali piesne za ľudské práva a aj ich pochod dočasne zablokoval premávku.

Na niektorých akciách demonštranti niesli podobizne Trumpovej demokratickej súperky Hillary Clintonovej, ale tiež vlajky Mexika, ktorého obyvateľov D. Trump v kampani opakovane urážal. Na ochranu pred prúdom mexických utečencov sľuboval D. Trump postaviť na hranici múr. „Žiadnu nenávisť! Žiadny strach! Imigranti sú tu vítaní!“ písalo sa na niektorých transparentoch.

D. Trump v piatok demonštrantov rezolútne odsúdil. „Teraz profesionálni protestujúci, podnecovaní médiami, protestujú. Veľmi neférové!“ napísal na twitteri. O niekoľko hodín ale rétoriku obrátil. „Páči sa mi, s akou vášňou títo ľudia sledujú dianie v našej úžasnej krajine. Všetci sa spojíme a budeme hrdí,“ uviedol.

Podľa agentúry Reuters Trumpove tweety zdôrazňujú rozpory, ktoré sprevádzali jeho predvolebnú kampaň a vyvolávali otázky ohľadom jeho vodcovských schopností.

Ešte väčšie protesty sú údajne chystané na sobotu. Niekoľko rôznych skupín plánuje demonštrovať v Chicagu, ďalšie akcie sa majú uskutočniť napríklad v New Yorku, Las Vegas či Los Angeles.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy prezidentské voľby v USA 2016, Trump

Diskusia (0 reakcií)