Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Prešove rekonštruujú internáty. Premenou prejdú najmä interiéry

12.11.2018, 09:00 | TASR

Prešovská univerzita (PU) v Prešove pokračuje v rekonštrukcii internátov. V lete vynovila interiérové časti Študentského domova PU na Ul. 17. novembra, takzvaného nového internátu. V týchto dňoch pokračuje obnovou ďalšieho internátu. Ako uviedla hovorkyňa univerzity Anna Polačková, vláda SR uvoľnila v prvej etape na rekonštrukciu vysokoškolských internátov 20 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 0

„Z tejto sumy išlo pre Prešovskú univerzitu celkovo viac ako 2,3 milióna eur, pričom v tomto roku bolo prefinancovaných bezmála 1,5 milióna eur. Daná čiastka bola použitá prioritne na rekonštrukciu interiérových častí Študentského domova PU na Ul. 17. novembra 11, tzv. nového internátu,“ vysvetlila A. Polačková.

Neprehliadnite

Rekonštrukcia z vládnej dotácie bola zameraná na obnovu sociálnych zariadení, inžinierskych sietí, skvalitnenie bývania a celkovú modernizáciu ôsmich poschodí v bloku A.

Izby a sociálne zariadenia boli nanovo vymaľované, vymenili sa podlahy, ale tiež vstupné dvere za protipožiarne, čím sa zvýšila požiarna bezpečnosť. Univerzita začala v uplynulom období aj s rekonštrukciou takzvaného starého internátu na rovnakej ulici. 

Tri zdroje financovania

„V tomto prípade ide o kombináciu troch zdrojov financovania - vládnej dotácie, štrukturálnych fondov a vlastných zdrojov univerzity. Finančné prostriedky budú vynaložené na interiérové rekonštrukcie. To znamená, že sa obnoví elektroinštalácia, vymenia sa podlahy, zmodernizujú sa izby a sociálne zariadenia,“ uviedla A. Polačková.

„Zo štrukturálnych fondov zároveň na univerzite realizujeme opatrenia, ktoré sú zamerané na zníženie energetickej náročnosti budovy, ide o jej zateplenie, výmenu okien, sanáciu balkónov a výmenu osvetľovacích telies,“ doplnila.

Rekonštrukčné práce plánujú ukončiť v roku 2019. Študentské domovy PU boli dané do užívania pred viac ako 40 rokmi. Univerzita do ich obnovy podľa Polačkovej priebežne investuje a hľadá rôzne spôsoby pre zvyšovanie štandardu ubytovania študentov.

V minulých rokoch vo viacerých internátoch realizovala výmenu okien s využitím zdrojov EÚ, rekonštrukciu interiérov internátov z vlastných zdrojov, ako aj ďalšie drobné opravy na zvýšenie kvality bývania.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy internáty, Prešov, regionálne

Diskusia (0 reakcií)