Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V súťaži o byrokratický nezmysel musí tento zákon vyhrať

04.10.2017, 11:57 | SITA

“Je to najkomplikovanejší zákon, aký som kedy čítal. Principiálne nie je zlý, ale robili ho úradníci, ktorí nemali nikdy nič s podnikaním.” myslí si Vladimír Ledecký, starosta obce Spišský Hrhov, kde ešte donedávno fungoval sociálny podnik.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

zákon

Starosta, ktorý má skúsenosti so sociálnymi podnikmi takto zhodnotil nový zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorý predložil minister práce Ján Richter. 

To, že je zákon neskutočne komplikovaný a pravdepodobne vyústi k tomu, že vznikne len málo sociálnych podnikov, hovorí aj nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. “Zákon je komplikovane, byrokraticky nastavený. Problém s ním budú mať hlavne menšie a stredné obce.”

Aby sa totiž vyznali v zákone a vedeli, čo si môžu a nemôžu dovoliť a čo všetko budú musieť spĺňať, budú si musieť najať právnika.

“Ak teda vzniknú nejaké sociálne podniky, vzniknú len kvôli dotáciám,” mieni M. Beblavý.

A aj napriek tomu, že sa pravdepodobne na ministerstve snažili vyhnúť tomu, aby sa z nových sociálnych podnikov stali nasledovníci Tomanovej sociálnych podnikov, nezabráni podľa M. Beblavého, aby na nich spriaznení podnikatelia nezarábali. A to v prípade, ak nebude, tak ako v minulosti, fungovať kontrola projektov.

Myslený je dobre

Pritom opozícia hovorí o zákone opatrne. Nechce ho zhodiť zo stola so slovami, že je zlý. “Zákon je myslený dobre a môže pomôcť ľuďom, ktorí sa nevedia zamestnať v klasických podnikoch. Ale cítiť z neho, že určitým ľuďom umožní čerpať zdroje z rozpočtu a z eurofondov,” konštatuje bývalý minister práce Jozef Mihál.

Podľa neho, čím bude zákon komplikovanejší, tým ľahšie sa bude dať zneužívať. “Komplikovaný zákon sa rovná jednoduché obchádzanie. Okrem toho, ak je ako ťažko čitateľný a príliš byrokratický vnímaný odbornou verejnosťou, ako môže fungovať verejná kontrola?” nastoľuje otázku J. Mihál.

V. Ledecký hovorí, že síce veľké príležitosti na kradnutie nebudú, ale aj vďaka novému zákonu sa nájdu. Problém vidí vo viacerých bodoch. Napríklad v tom, že síce obec vie odhadnúť, koľko znevýhodnených ľudí je na jej území, ale podľa neho sa nedá kvantifikovať, koľko energie môže ušetriť takzvaný energetický podnik. Ten má byť alternatívou dnešných firiem, ktoré berú podporu na takzvané obnoviteľné zdroje energie od štátu.

Energetický podnik má totiž dosahovať pozitívny sociálny vplyv, ktorý spočíva práve v energetických úsporách.

Ako ďalší problém vníma V. Ledecký aj ďalší navrhovaný typ sociálneho podniku - bytový sociálny podnik. Zákon totiž navrhuje, že nájomné v sociálnych bytoch, ktorých musí byť v dome postavenom z dotácií nesmie prekročiť náklady. “Ak si však sociálny podnik kúpi napríklad auto a zaráta si do nákladov, kto to skontroluje?” pýta sa V. Ledecký.

Ďalším problémom je podľa neho, že tieto sociálne byty môže previesť sociálny podnik do určitého času len na iný sociálny podnik. “Ale, čo v prípade, že budú v sociálnych bytoch bývať neprispôsobiví, ktorí byt zdevastujú, kto preberie tieto byty?”

A v neposlednom rade vidí problém v tom, že nenávratnú dotáciu môže dostať len sociálny podnik, ktorý sto percent zisku reinvestuje. Alebo bude mať takzvanú demokratickú správu, čo znamená, že sa na riadení budú podieľať aj zamestnanci. “Ako však môžu ľudia, ktorí nemajú ukončenú školu, rozhodovať napríklad o fungovaní podniku? Ako im mám vysvetliť, že je ekonomicky nemožné zvýšiť im mzdu?” pýta sa ďalej V. Ledecký.

Bude ich málo

Aj podnikatelia majú pochybnosti o fungovaní sociálnych podnikov cez nový zákon. “Obávam sa, že sa k dotáciám opäť dostanú spriaznení ľudia, ktorí minú peniaze a spociálny podnik zatvoria,” hovorí Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Problémov sa obáva hlavne v prípade, keď sociálny podnik nebude robiť obec ale súkromná firma. Dodáva však, že ak by nebol systém nebol skorumpovaný, sociálne podniky ako také by mohli fungovať. “Myšlienka udržať pracovné návyky ťažko zamestnateľných osôb je dobrá.”

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zákon

Diskusia (0 reakcií)