Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V takomto stave nechali Višňové. NDS zverejnila aktuálne zábery

25.07.2019, 13:56 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Národná diaľničná spoločnosť overuje možnosti dostavby úseku diaľnice severnej diaľnice D1 pri Žiline v úseku Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Spustila preto prípravné trhové konzultácie, v rámci ktorých uchádzačom sprístupnila aktuálny pohľad na pozastavenú stavbu.

  • Tlačiť
  • 15

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová ešte v júni informovala, že zhotovitelia, ktorí dostavajú úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, vzídu z viacerých súťaží. Rozdelené budú tak, aby sa optimalizovala rýchlosť dostavby a špecializácia spoločností pre jednotlivé stavebné objekty.

Kvalitu a hodnotu za peniaze má zabezpečiť multikriteriálne hodnotenie ponúk – posudzovať sa budú viaceré kritériá, nielen najnižšia cena. Hlavná trasa a tunel by sa podľa jej slov mali súťažiť formou súťažného dialógu. Ďalšie časti stavby, napríklad technológia tunela, majú byť obstarané v rámci inej verejnej transparentnej formy podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Samotné obstarávanie dostavby severnej D1-ky plánujú diaľničiari vyhlásiť ešte v auguste tohto roka. Náklady s dostavbou odhadli na 540 miliónov eur bez DPH s tým, že úsek by mal byť motoristom k dispozícii v roku 2023.

Neprehliadnite

Diaľničiari ešte v marci ukončili zmluvu s pôvodným zhotoviteľom úseku, združením Salini Impregilo – Dúha. Dôvodom bol neuspokojivý postupu výstavby. Zhotoviteľ zložil 27. marca novú bankovú záruku, čím dohoda o ukončení kontraktu nadobudla účinnosť.

NDS podľa jej investičného riaditeľa Jiřího Hájeka vyplatila odchádzajúcemu zhotoviteľovi za stavebné práce vyše 165 miliónov eur.

„Čo zodpovedá zhruba 40-percentnej rozpracovanosti. A v rámci procesu inventarizácie mu bolo k tejto sume doplatených 24,8 milióna eur. V tom je zohľadnený napríklad nakúpený materiál, zadržané platby z minulosti, vyplatená dokumentácia,“ podotkol J. Hájek.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy D1, diaľnica, NDS, Višňové, Žilina