Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Taliansku už klasické vatové tyčinky nenájdete. Začal platiť zákaz ich predaja

05.01.2019 | TASR

Diskusia (1 reakcia) Pravidlá diskusie

06.01.2019 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky sú vatové tyčinky z papiera. Plastikové spôsobovali zranenia stredného ucha a dávali prácu ORL. Tak zdravotné poisťovne tlačili na zmenu a "bežné" tyčinky majú tyčinku zo zvinutého papiera. Ak človek pritlačí, tyčinka sa zohne alebo aj zlomí. Hlavne ak je mokrá. Plastikové zakázané nie sú, lebo Švajčiari sú čistotní a v domácom odpade plastik nevadí, nakoľko sa všetok odpad spaľuje.

V EÚ sa spaľuje len štvrtina všetkého odpadu, ale čísla sú rôzne pre rôzne krajiny. V Nemecku sa recykluje 45% a spaľuje 37%. V Škandinávii sa recykluje len 30%, no spaľuje sa okolo 50%. Recyklácia je jednoduchšia a lacnejšia, lebo si nevyžaduje technologické zariadenie, len zmenu správania sa. A preto je aj ťažšie ju dosiahnuť, lebo treba ekologicky uvedomelých ľudí.
http://www.cewep.eu...

Južné krajiny nie sú známe zvláštnou čistotou a vo viacerých z nich všetok odpad aj v 21. storočí ide na skládky. Alebo na pláže.
https://ec.europa.e...