Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V tranzitných zónach v Maďarsku nechali hladovať aspoň 21 ľudí, tvrdí OSN

03.05.2019, 19:39 | TASR

Od augusta 2018 nechali hladovať v maďarských tranzitných zónach pre migrantov najmenej 21 ľudí, pričom niektorí z nich nedostali stravu až päť dní. Vyplýva to z piatkového vyhlásenia vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej.

  • Tlačiť
  • 0

Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság komisárka vo vyhlásení vyčítala maďarským orgánom, že ľuďom zatvoreným v tranzitných zónach odopierajú jedlo v rozpore s medzinárodným právom. OSN odsudzuje celý systém tranzitných zón v Maďarsku, ktorý nie je podľa nej vhodný na individuálne posudzovanie prípadov utečencov.

Neprehliadnite

Obmedzovanie slobody by podľa OSN bolo opodstatnené iba v prípade, ak by takýto systém zaručil individuálne posudzovanie žiadostí o azyl. Prisťahovalecký a utečenecký úrad (BMH), ktorý o žiadostiach rozhoduje, ale začína proces ich odmietnutím, po ktorom nasleduje vyhostenie. Maďarské orgány následne neúspešným žiadateľom odmietnu poskytnúť stravu, okrem tehotných a dojčiacich žien.

Maďarská vláda síce po intervencii Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) prisľúbila zmeny, podobné incidenty však ešte stále pokračujú.

OSN odmieta argumentáciu maďarskej vlády, že žiadatelia o azyl môžu opustiť kedykoľvek tranzitnú zónu, hoci len smerom na územie Srbska, a teda ich nie je možné považovať za zadržaných. Takýto spôsob obmedzovania slobody OSN nemôže akceptovať. Utečenci majú právo žiadať o azyl, a nie je ich možné ani vracať tam, kde by o nich nebolo náležite postarané, píše sa v správe vysokej komisárky.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy imigrácia, imigranti, Maďarsko, utečenci

Diskusia (0 reakcií)