Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V4 sa postavila za Šefčoviča. Bude kandidátom na podpredsedu EK

02.07.2019, 19:54 | TASR

Nominácie na kľúčové posty v Európskej únie s výnimkou Európskeho parlamentu (EP) dohodli európski lídri na summite v Bruseli jednomyseľne. Informoval o tom slovenský premiér Peter Pellegrini s tým, že šéfa EP si zvolí zákonodarný zbor v rámci svojich kompetencií, pravdepodobne v stredu.

  • Tlačiť
  • 7

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič je zároveň kandidátom Vyšehradskej štvorky na podpredsedu EK. Ako však upozornil P. Pellegrini, kompetencia vymenovať členov komisie bude na jej novej šéfke Ursule von der Leyenovej. Na funkciu predsedu Európskej rady bol nominovaný belgický liberál Charles Michel.

Post šéfa európskej diplomacie by mal pripadnúť ministrovi zahraničných vecí v španielskej ľavicovej vlády Josepovi Borrellovi, rodenému Kataláncovi. Francúzska Christine Lagardová by sa mala v tejto konštelácii stať šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB).

Na prvú polovicu volebného obdobia by sa mal stať jeho šéfom EP socialista, uviedol P. Pellegrini.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy EK, Maroš Šefčovič