Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Väčšie právomoci polície aj SIS: Vláda schválila protiteroristický balík

27.11.2015, 13:08 | ČTK

Slovenská vláda v piatok schválila návrh na posilnenie právomocí polície a tajných služieb a na sprísnenie trestov za terorizmus. Opatrenia sú súčasťou protiteroristického balíka, ktorý kabinet premiéra Roberta Fica pripravil po nedávnych teroristických útokoch v Paríži.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

„Bezpečnosť Slovenska sa stáva pre vládu prioritou. Schválili sme celý rad návrhov novelizáciou konkrétnych zákonov, ktoré majú smerovať k posilneniu bezpečnosti Slovenskej republiky a na posilnenie právomocí príslušných orgánov v boji proti terorizmu. Vláda vidí jasnú súvislosť medzi migráciou a hrozbami, ktoré prináša terorizmus,“ povedal novinárom premiér R. Fico.

Policajti podľa návrhu budú môcť zaistiť každú osobu na mieste, kde hrozí alebo kde došlo k teroristickému útoku. Zároveň sa rozšíria právomoci príslušníkov polície ohľadom prehliadky dopravných prostriedkov či vykázaní ľudí z určených miest.

Polícia po súhlase súdu tiež získa nepretržitý prístup k prevádzkovým a lokalizačným údajom mobilných operátorov o ich klientoch, ktorí sú hľadanými osobami. Väznice zase budú môcť vykonávať odpočúvanie telefonátov odsúdených s výnimkou hovorov s advokátom, rovnaké pravidlo má platiť aj pre obvinených vo väzbe.

Nové právomoci a úlohy dostane civilná tajná služba (SIS) aj vojenské spravodajstvo. SIS napríklad bude môcť navrhnúť súdu, aby zakázal prevádzku internetových portálov, ktoré propagujú terorizmus, extrémizmus či sekty. Takisto začne zhromažďovať informácie o nelegálnej migrácii a kybernetickej hrozbe a získa prístup k záznamom kamerového systému, ktorý monitoruje verejné priestranstvá.

Za založenie a podporu teroristickej skupiny by po novom mal vinníkom hroziť trest väzenia na najmenej desať rokov namiesto súčasných ôsmich rokov. Pri odhaľovaní páchateľov teroristických trestných činov zase podľa návrhu bude môcť kriminalistom pomáhať ako policajný agent aj iná osoba ako príslušník polície.

Vláda tiež navrhla, aby súd mohol uvaliť väzbu na každú osobu podozrivú z terorizmu. Sudcovia tak nebudú musieť skúmať, či by obvinený mohol napríklad ovplyvňovať svedkov alebo vyhýbať sa trestnému konaniu, čo je v súčasnosti podmienka pre rozhodnutie o väzbe.

Spomínané zmeny pätnástich rôznych zákonov by už na prebiehajúcej schôdzi mal v zrýchlenom konaní posúdiť parlament, v ktorej má Ficova strana Smer-sociálna demokracia pohodlnú väčšinu.

Kabinet navrhol tiež novelu ústavy, podľa ktorej by došlo k predĺženiu lehôt pri zadržiavaní podozrivých z terorizmu a pri rozhodovaní súdov o návrhu na uvalenie väzby. Na ústavné zmeny, ktoré si vyžadujú súhlas aspoň trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov, potrebuje vláda podporu opozície.

R. Fico, ktorého vláda odmietla prerozdeľovanie utečencov v EÚ na základe kvót, opäť vyhlásil, že EÚ nezvládla existujúcu migračnú krízu. „Pri tejto migrácii, keď do Európy prišli stovky tisíc ľudí bez kontroly a identifikácie, je možné, že na území Európy je veľký počet bojovníkov Islamského štátu,“ povedal slovenský premiér.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Slovensko, terorizmus, vláda