Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Väčšina Írov v referende hlasovala za povolenie potratov

26.05.2018, 10:02 | ČTK

Katolícke Írsko smeruje k zrušeniu dlhoročného zákazu interrupcií, ako vyplýva z prvých odhadov výsledku piatkového referenda na základe prieskumu názorov voličov opúšťajúcich volebné miestnosti. Zatiaľ sa ukazuje, že najmenej 68 percent účastníkov hlasovania je pre zmenu.

  • Tlačiť
  • 0

Pre odstránenie zákazu potratov je viac žien, ako mužov: prieskum agentúry IPSO / MRBI ukázal, že ich je 70 percent, zatiaľ čo mužov 65 percent.

Najväčší podiel podporovateľov liberalizácia interrupcií podľa zemepisných oblastí je metropola Dublin - 77 percent.

Podľa vekových kategórií sú pre zmenu najmladší voliči vo veku od 18 do 24 rokov: pre zrušenie zákazu je ich 84 percent, uviedla agentúra IPSO / MRBI, ktorá prieskum vypracovala pre denník The Irish Times. Naopak väčšina voličov starších ako 65 rokov je proti.

„Nejde o oficiálny výsledok, ale vyzerá to dobre,“ reagovala na odhady írska ministerka kultúry Josepha Madiganová. Minister spravodlivosti Charlie Flanagan to označil za „ďalší veľký krok von z írskej temnej minulosti“.

Neprehliadnite

Trend potvrdil aj prieskum agentúry RTE, podľa ktorej hlasovalo pre zmiernenie obmedzenia takmer 70 percent voličov, pričom v hlavnom meste Dublin ich bolo dokonca 80 percent.

Potraty sú momentálne v krajine povolené iba v prípadoch, keď je ohrozený život matky. Na základe odhadovaného výsledku referenda mieni vláda írskym ženám umožniť prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa, v prípadoch vážneho ohrozenia matky alebo dieťaťa i neskôr.

Volebná účasť bola podľa odhadov zrejme vyššia ako 61 percent, teda ako v roku 2015, kedy Íri v referende odsúhlasili uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Premiér chce zákon do konca roka

Írsky premiér Leo Varadkar chce do konca roka presadiť nový zákon povoľujúci v krajine interrupcie. V reakcii na to, že väčšina Írov v piatkovom referende podľa predbežných výsledkov odsúhlasila zrušenie zákazu potratov, povedal, že príslušný zákonodarný proces potrvá približne pol roka.

„To, čo dnes vidíme, je vyvrcholením tichej revolúcie, ktorá sa odohráva v Írsku za posledných desať alebo 20 rokov,“ povedal premiér podľa webu denníka The Irish Times. Minister zdravotníctva Simon Harris predtým povedal, vláda by mohla dať podnet na vypracovanie zákona v utorok. Cez leto by mohol byť spracovaný a na začiatku jesene predložený parlamentu.

Hlavná skupina odporcov potratov už priznala jasnú porážku. Tábor podporovateľov interrupcií naopak ovláda stále rastúce nadšenie a v mnohých prípadoch aj slzy dojatia. Výsledky prichádzajúce z jednotlivých volebných okrskov potvrdzujú nočné odhady, že viac ako dve tretiny zúčastnených voličov v tejto katolíckej krajine hlasovali pre povolenie interrupcií.

Šéf komunikácie skupiny „Save the 8th“ pomenovanej podľa ôsmeho dodatku írskej ústavy zakazujúceho potraty podľa agentúry Reuters priznal, že presvedčivo zvíťazil tábor zástancov povolenie interrupcií.

„Nevidím žiadnu možnosť, že by zákon (schvaľujúci potraty) nebol prijatý,“ povedal John McGuirk s odkazom na zmenu zákona, ktorú by malo Írsko na základe referenda potraty povoliť. Jeho organizácia bola v kampani pred plebiscitom najviditeľnejším odporcom umelého prerušenia tehotenstva.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy interrupcie, Írsko, potrat

Diskusia (0 reakcií)