Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Váhostav sľubuje peniaze na prvé splátky dlhu do konca mesiaca

12.06.2016, 12:35 | SITA

Stavebná spoločnosť Váhostav zaplatí svojim nezabezpečeným veriteľom prvé splátky dlhu z reštrukturalizačného plánu vo výške zhruba 4,6 milióna eur koncom júna. „Celková splátka na tento rok je na úrovni sedem miliónov eur, v tom sú zahrnuté už aj banky,“ povedal generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík pre agentúru SITA.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Váhostav

Spoločnosť podľa neho vyplatí všetkých veriteľov, akurát niektoré peniaze pošle štátu, keďže časť pohľadávok veriteľov odkúpil. „Peniaze máme pripravené, všetky platby odídu k 30. júnu," ubezpečil šéf Váhostavu. Spoločnosť použije peniaze na prvé splátky dlhu z vytvoreného zisku v minulom roku. Vlani plánovala zisk v objeme sedem miliónov eur, prvý raz po troch rokoch, a tržby za výkony 220 miliónov eur. „Výsledky budú oficiálne zverejnené k 30. júnu, ale určite pokrývajú všetky splátky z reštrukturalizácie na tento rok," uviedol M. Moravčík.

Váhostav predpokladá v tomto roku pokles tržieb približne o dvadsať percent, teda asi o 40 miliónov eur, oproti minulému roku. „A to nielen my, ale všetky veľké stavebné firmy," poznamenal M. Moravčík. Potvrdil, že minulý rok dosiahli tržby zhruba 220 miliónov eur, ako predpokladali.

„Nebudeme zazmluvňovať taký objem subdodávateľov a o to viac budeme vyťažovať vlastné kapacity. Čiastočne sa to dotkne aj zamestnancov, pretože objemu výroby musíme prispôsobovať všetky firemné réžie," dodal M. Moravčík k výhľadu na tento rok.

Spoločnosť preto podľa neho plánuje určité úpravy stavu technicko-hospodárskych pracovníkov. V súčasnosti má bez dcérskych firiem vyše 1 200 zamestnancov. Váhostav zo sféry vplyvu veľkopodnikateľa Juraja Širokého staršieho má na základe reštrukturalizačného plánu z minulého roka vyplatiť nezabezpečeným veriteľom za päť rokov 18,75 percenta, čiže 19,62 milióna eur z ich pôvodných pohľadávok v objeme 104,7 milióna eur. Sedem takzvaných schránkových firiem má pohľadávky vo výške zhruba 39 miliónov eur.

Neprehliadnite

Po ďalších piatich rokoch bude splatná ostávajúca časť pohľadávok do 50 percent ich hodnoty. Zvyšná polovica je majetkové právo veriteľov na 49 percent akcií Váhostavu alebo na vlastné zdroje spoločnosti. Podiel vo Váhostave by tak na základe získaných pohľadávok mohol získať aj štát.

Štát cez svoju spoločnosť Slovenská reštrukturalizačná vykúpil pohľadávky takmer 470 veriteľov v celkovej hodnote 26,5 milióna eur za odplatu 12,6 milióna eur. Za pohľadávky zaplatila 50 percent ich hodnoty, maximálne 200-tisíc eur.

Nezabezpečení veritelia získali späť rýchlo aspoň polovicu svojich peňazí, inak by na ich splatenie priamo od Váhostavu museli čakať desať rokov. O odkúpenie svojich pohľadávok štátnou firmou mohlo požiadať 670 veriteľov Váhostavu, zväčša firiem, od zverejnenia výzvy vlani 23. septembra do 31. marca tohto roka. Všetky uzavreté zmluvy o postúpení pohľadávok sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.

Spoločnosť Váhostav – SK, a. s. bola založená vo februári 1993 a so svojím predchodcom má vyše 60-ročnú históriu. Základné imanie firmy je 20 miliónov eur, jej akcionárom je spoločnosť Finasist, a. s. Juraja Širokého. Súčasný názov má od apríla 2001, dovtedy fungovala pod menom Prvá slovenská tunelárska, a. s. Sídlo mala najprv v Bratislave, od apríla 2000 v Žiline a od júla 2014 opäť v Bratislave.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Váhostav

Diskusia (0 reakcií)