Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Väznica v Rimavskej Sobote dostala zelenú, má stáť 58 miliónov eur

11.01.2018, 12:30 | SITA

Ministerstvo spravodlivosti má pri výstavbe novej väznice v Rimavskej Sobote zelenú. Stavba rozšíri súčasné kapacity o 832 a bude stáť približne 58 miliónov eur. Projekt bude realizovaný prostredníctvom spolupráce verejného a súkromného sektora, teda cez takzvaný PPP projekt.

  • Tlačiť
  • 2

Podľa stanoviska rezortu financií predstavuje výstavba nového zariadenia takouto formou najlacnejší variant.

„Spôsob realizácie cez PPP je mierne výhodnejší ako výstavba verejným sektorom. Vyplýva to z analýzy Útvaru hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku ministerstva, ktoré má agentúra SITA k dispozícii.

Celkovo podľa štatistík chýba na Slovensku až dvetisíc miest pre väzňov. Rozhodujúci faktor je najmä záväzok Slovenskej republiky zväčšiť priestor pre jedného odsúdeného o 0,5 metra štvorcového, čo uberá zo súčasnej kapacity až 1 320 miest.

Neprehliadnite

K nárastu počtu odsúdených prispeje aj návrat odsúdených zo zahraničia, ktorých bude nutné na žiadosť členského štátu umiestniť do výkonu trestu na Slovensku.

Aktuálne sa vo výkone väzby nachádza 1 501 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody až 8 657 odsúdených. Predpoklady a prognózy počítajú s miernym nárastom aj v najbližších rokoch.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy ministerstvo spravodlivosti, PPP