Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľká časť z eurofondov pôjde do nemocníc Penty

15.11.2017, 14:28 | TASR

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rozdelilo eurofondy na obnovu nemocníc. Medzi zdravotnícke zariadenia prerozdelili 65,5 milióna eur. Dokopy uspelo 15 nemocníc.

  • Tlačiť
  • 0

Vyše 20 miliónov pôjde do šiestich nemocníc patriacich finančnej skupine Penta, približne rovnako by mali dostať aj tri zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.

Takmer desať miliónov eur poputuje do troch samosprávnych nemocníc, skoro 11 miliónov do dvoch zdravotníckych zariadení patriacich do skupiny Agel. Približne 3,6 milióna eur dostane skalická nemocnica patriaca pod Grafobal podnikateľa Ivana Kmotríka.

Vyplýva to z výsledkov prvej eurofondovej výzvy, ktorú rezort zdravotníctva zverejnil. Najviac peňazí z eurofondov pôjde do Nemocnice Poprad a Nemocnice s poliklinikou Brezno. Obe dostanú po viac ako sedem miliónov eur. Ide o zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu.

Neprehliadnite

„Popradská nemocnica použije peniaze na rekonštrukciu, prístavbu, materiálno-technické zabezpečenie, zdravotnícku techniku a zefektívnenie manažmentu pacienta, napríklad v prípade náhlej cievnej mozgovej príhody,“ povedal Tomáš Drucker. Nemocnica Brezno bude z eurofondov financovať rekonštrukciu.

Bardejovská Nemocnica sv. Jakuba, ktorá tiež spadá pod MZ SR, získala takmer šesť miliónov eur na vybudovanie traktu urgentnej medicíny.

Peniaze sa nedostali do veľkých fakultných a univerzitných nemocníc. „Sme si toho vedomí, peniaze väčšina z nich nemohla čerpať, pretože sú takzvanými podnikmi v ťažkostiach,“ povedal T. Drucker.

Verí, že o milióny z eurofondov sa budú môcť uchádzať v ďalších eurofondových výzvach, kde je pre nemocnice pripravených vyše 80 miliónov eur.

T. Drucker pripomenul, že ďalších 70 miliónov eur investuje rezort v tomto roku do fakultných a univerzitných nemocníc aj formou takzvaných kapitálových výdavkov, rovnako plánuje obdobné sumy investovať aj v ďalších rokoch.

O peniaze v prvej výzve sa mohlo celkovo uchádzať 44 nemocníc vrátane neštátnych s výnimkou bratislavských. Nesmeli mať však podnikové ťažkosti. Nemocnice môžu peniaze použiť na rekonštrukciu budov, budovanie urgentov či na nákup zdravotníckej techniky. V rámci jedného projektu mohli žiadať maximálne 15 miliónov eur.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy eurofondy, nemocnice, Penta, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)