Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľké lustrovanie učiteľov. Do roka musia všetci preukázať svoju bezúhonnosť

27.06.2019, 17:26 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Nový spôsob preukazovania bezúhonnosti učiteľov, zákaz propagácie politických strán na školách, oceňovanie výhercov súťaží ministerstva školstva či zmeny v zabezpečovaní obedov zadarmo. Poslanci vládnej koalície narýchlo zmenili viaceré predpisy pre školy a učiteľov.

  • Tlačiť
  • 3

Poslanci vo štvrtok schválili novelu školského zákona, ktorá zavádza povinnú materskú školu pre všetky deti. Súčasne však do predpisu vložili hneď niekoľko zmien, ktoré s predprimárnym vzdelávaním detí vôbec nesúvisia.

Nová podoba zákona bude upravovať napríklad aj zákaz propagácie politických strán na školách, oceňovanie výhercov súťaží ministerstva školstva, zmeny v zabezpečovaní obedov zadarmo či nový spôsob preukazovania bezúhonnosti učiteľov.

Definitívny koniec za marihuanu

Čo teda koaliční poslanci „prilepili“ k povinným materským školám? Zásadnou zmenou pre učiteľov bude povinnosť opäť preukázať škole svoju bezúhonnosť.

Všetci učitelia základných a stredných škôl budú musieť od 1. októbra tohto roka do 31. mája budúceho roka oznámiť okresným úradom svoje osobné údaje potrebné na získanie odpisu z registra trestov.

Okresné úrady v sídle kraja následne požiadajú Generálnu prokuratúru o prehľad všetkých priestupkov, prečinov a trestných činov, zahladených aj nezahladených za každého zo zhruba 90-tisíc pedagogických a odborných zamestnancov pracujúcich na školách.

Zdroj: TASR

Získané odpisy následne okresné úrady pošlú školám, aby na ich základe mohli nanovo posúdiť bezúhonnosť svojich pracovníkov. Ak učiteľ túto povinnosť nesplní, škola s ním bude musieť ukončiť pracovný pomer.

Recidivista na škole

Dôvodom rozsiahlych manévrov je nedávny prípad 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy NR SR, školstvo, učitelia, vzdelávanie