Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľké mestá vystupujú zo ZMOS-u. Tvrdia, že pre ne nerobí dosť

08.06.2019, 18:58 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Trenčín na konci mája odhlasoval vystúpenie zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a vracia sa do Únie miest Slovenska. Odchod odobrili aj poslanci v Malackách. O vystúpení uvažujú i Bratislava, Trnava a ďalšie krajské mestá. Je to predzvesť boja o moc na komunálnej úrovni alebo len hádky medzi obcami a mestami?

  • Tlačiť
  • 9

Napätie medzi mestami na jednej strane a vedením ZMOS-u s obcami na strane druhej trvá podľa informácií TRENDU z komunálneho prostredia dlhšie. Mestá sú nespokojné, že majú v rámci združenia menšinové postavenie a neraz ich vraj prehlasujú. Navyše, i keď by sa mohlo zdať, že všetky samosprávy majú podobné problémy a ciele, v praxi to nie je tak.

Dôvody odchodu

„Problémy sú prirodzene na úrovni obcí často úplne iné ako na úrovni miest,“ tvrdí hovorca Trnavy Pavol Tomašovič. Podľa neho sa rozhodli odísť zo ZMOS-u najmä preto, lebo Únia miest Slovenska vie zefektívniť spoluprácu a zastupovať špecifické záujmy miest v rokovaniach s vládou lepšie.

Podobne pragmatický postoj k vystúpeniu zo ZMOS-u má aj Bratislava. „V ZMOS-e sú obce, ktoré majú úplne inú mierku ako Bratislava, a zároveň riešia aj úplne iné problémy,“ vysvetľuje hovorca Bratislavy Peter Bubla. Hlavné mesto chce preto na jeseň predložiť mestským poslancom návrh na vystúpenie zo ZMOS-u, aby neplatilo zbytočne členské. „Chceme venovať našu energiu tam, kde dosiahneme pre Bratislavu viac, teda v únii miest,“ dodáva P. Bubla.

Primátor Trenčína Richard Rybníček vystúpenie odôvodňoval tým, že ZMOS doteraz nebol schopný vypracovať návrh komunálnej reformy a jasne tak popísať svoju predstavu o budúcom fungovaní štátnej správy a samosprávy. Tiež mu prekáža, že aktivity ZMOS-u sú zamerané predovšetkým na menšie obce.

„Trenčín považuje svoje členstvo v tejto organizácii za zbytočné a nehospodárne,“ uviedol v dôvodovej správe na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Neprehliadnite

Primátorovi Malaciek Jurajovi Říhovi sa zase nepozdáva pasivita ZMOS-u pri pripomienkovaní legislatívy, ktorá podľa neho škodí mestám. „Prečo zase všetci mlčíme, keď sa tu v týchto dňoch otvorene presadzuje novela zákona o dani z príjmov s významným negatívnym vplyvom na naše hospodárenie,“ cituje primátora web mesta Malacky. Primátor tiež spomína zmenené stanovy ZMOS-u, ktoré vypustili automatické striedanie sa primátorov a starostov na mieste predsedu.

Dlhoročným predsedom ZMOS-u bol starosta Štrby Michal Sýkora. Funkciu vykonával v rokoch 1993 - 2011 a 2015 - 2019. Na konci mája ho nahradil primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Načasovanie

Prečo sa veľké mestá rozhodli vystupovať zo ZMOS-u práve teraz? 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy mestá, regióny, Trenčín, ZMOS