Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Veľký biznis milionárov: Kmotrík investoval do elektrotechniky

16.03.2017, 06:00 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Bývalý učiteľ matematiky Vladimír Levársky vybudoval „na zelenej lúke“ v Dojči pri Senici úspešný závod na výrobu domácich a priemyselných svietidiel. Jedna z najväčších elektrotechnických fabrík na Slovensku však zrejme prechádza ťažkým obdobím.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Senický podnikateľ Vladimír Levársky uzavrel koncom februára zmluvu o prevode obchodného podielu v eseročke OMS, kde takmer dvadsať rokov figuroval ako jediný spoločník. Novým spoluvlastníkom závodu sa stala akciová spoločnosť Grafobal Group. Tá je nosným aktívom biznis portfólia Ivana Kmotríka.

Vladimír LevárskyZdroj: Maňo Štrauch

Kontroverzného podnikateľa bude v OMS zastupovať Ladislav Haspel, člen predstavenstiev a dozorných rád viacerých firiem Kmotríkovej skupiny. Ten bude súčasne jedným z dvoch konateľov firmy OMS. Vyplýva to z výpisu z Obchodného vestníka, OMS uložila do zbierky listín na trnavskom registrovom súde zmluvu o prevode obchodného podielu, podpisové vzory nových konateľov aj vyhlásenia o zmene rozsahu splatenia základného imania. Obe strany transakciu zatiaľ nekomentovali.

Výroba svetiel

OMS je jedna z najväčších elektrotechnických firiem s domácim kapitálom na Slovensku. Jej tržby predvlani dosiahli takmer 66 miliónov eur. Senický rodák Vladimír Levársky ju založil v roku 1995 a postupne sa vypracoval medzi najväčších výrobcov domácich a priemyselných svietidiel v Európe.

Závod OMS na výrobu svietidiel je v Dojči pri SeniciZdroj: Google Maps

Svoje produkty vyvážal do 120 krajín, v roku 2015 mala OMS šesť dcérskych spoločností, okrem Slovenskej a Českej republiky aj v Poľsku, Rakúsku a Indii.

Neprehliadnite

Produkty firmy osvetľujú napríklad aj londýnsky štadión Tottenham Hotspur. Úspech V. Levárskemu vyniesol ocenenie Podnikateľ roka 2012 a nomináciu na ocenenie Manažér roka 2009, ale napríklad aj dostatok peňazí na financovanie senického volejbalu či futbalu. OMS patrí medzi najväčších zamestnávateľov v regióne, v roku 2014 mala firma na výplatnej páske vyše tisíc ľudí, o rok neskôr 850.

Chýry o problémoch

Dôvod kapitálového vstupu nového investora nechcela komentovať ani jedna strana. Už dlhšie sa hovorilo o tom, že OMS má finančné problémy a hľadá strategického partnera. Podnikateľ však odmietal na otázky k nepriaznivej situácii firmy bližšie odpovedať. Začiatkom tohto roka skončila firma OMS s financovaním mestského futbalového klubu cez OMS Arena – spoločný podnik s mestom Senica. Dlhoročný mecenáš a fanúšik futbalu V. Levársky ani potom nepripustil finančné ťažkosti svojej firemnej vlajkovej lode.

OMS Senica výroba svietidláZdroj: Maňo Štrauch

„Nemám sa k čomu vyjadrovať. Musíte mi povedať, kto sem má vstúpiť, lebo ja neviem zatiaľ nič,“ napísal V. Levársky redaktorovi TRENDU v polovici februára. Koncom novembra minulého roka založila OMS časť svojho majetku voči pohľadávke štátnej Eximbanky na starší úver v hodnote 2,4 milióna eur a nový úver v hodnote jeden milión eur.

Nový investor

I. Kmotrík podniká v oblasti polygrafie, nehnuteľností, distribúcie tabakových výrobkov či výroby balenej vody. Vlastní tlačiarne, mediálnu spoločnosť aj televíziu Ta3. Veľká časť príjmov firiem z jeho podnikateľskej skupiny pochádza zo štátnej kasy – štátu napríklad predáva učebnice pre základné a stredné školy, tlačil rezortné periodiká, ministerstvám dodáva služby v oblasti gastroplatieb.

OMS Senica výroba robotZdroj: Maňo Štrauch

Financuje aj výstavbu Národného futbalového štadióna, ktorý má následne zaplatiť štát. Vlani predal energetickú vetvu svojho biznisu, pokúša sa etablovať aj vo vodárenstve a v zdravotníctve. Jeho majetok sa odhaduje na 350 miliónov eur.  

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)