Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Verejný dlh klesol, deficit ostáva privysoký

22.01.2016, 15:52 | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

Zadlženie slovenskej vlády na všetkých jej úrovniach v treťom štvrťroku vlaňajška pokleslo na 53,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Medziročne sa dlh štátu, samospráv a ostatných verejných subjektov znížil o takmer dva percentuálne body, vykázal Eurostat.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

deficit, dlh, vláda

Znižovaniu zadlženia pomáha rastúca ekonomika, ale aj rôzne neštandardné opatrenia vlády, ako je výstup sporiteľov z druhého piliera, ktorý finančne podporil Sociálnu poisťovňu. Či takzvané superdividendy štátnych podnikov, ktoré znižujú dlh vlády za cenu zbytočného zadlžovania energetických firiem.

Podľa údajov Agentúry pre riadenie likvidity a dlhu (Ardal) štátne zadlženie klesalo aj v poslednom kvartáli vlaňajška. Podľa odhadu TRENDu sa do decembra verejný dlh znížil pod 53 percent HDP, teda pod druhú ústavnú hranicu zákona o dlhovej brzde. Tá doteraz vyžadovala, aby vláda na rokovanie parlamentu predložila návrh opatrení na zníženie vysokého dlhu.

Horší vývoj ako dlh zaznamenáva každoročný deficit verejných financií. Ku koncu septembra 2015 za posledné štyri štvrťroky dosiahol podľa čísel Štatistického úradu stále vysokú hodnotu 2,6 percenta HDP. Znamená to, že už dva roky sa hospodárska bilancia štátu nijako nezlepšuje. Schodok vo výške 2,6 percenta HDP dosiahla verejná správa už v roku 2013. V roku 2014 sa deficit zvýšil na 2,8 percenta a za celý vlaňajšok sa očakáva na úrovni 2,7 percenta HDP.

Pritom pri zhruba tri a pol percentnom raste ekonomiky a nulovej inflácii je nutné schodok skresať pod 1,9 percenta HDP aby dlh v pomere k ročnému výkonu rastúceho hospodárstva klesal.

Práve deficit vo výške 1,9 percenta HDP je rozpočtová ambícia vlády na tento rok. Spochybnila ju však Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá riziká tohtoročného zákona roka odhaduje na úrovni 0,8 percenta HDP. Dodatočná sekera v tohtoročnom hospodárení tak môže schodok naďalej udržať blízko úrovne 2,7 percenta HDP aj v tomto roku.

Vláda sa pritom začiatkom januára pochválila hotovostným plnením štátneho rozpočtu, ktoré prekonávalo štedro rozpočtovaný hotovostný deficit vo výške takmer troch miliárd eur (4 percentá HDP). Avšak hotovostné plnenie rozpočtu centrálnej vlády v sebe nezahŕňa finančný výsledok samospráv, nemocníc, či Sociálnej poisťovne. Spolu s nimi vláda svoj cielený schodok 2,5 percenta HDP s najväčšou pravdepodobnosťou znova nedodržala.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy deficit, dlh, vláda