Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Viac miesta vo väzniciach a nižšie náklady: Slovensko zavádza monitorovacie náramky

15.01.2016, 13:21 | ČTK

Slovensko zavádza do praxe systém elektronických náramkov pre odsúdených k domácemu väzeniu za menej závažné trestné činy. Od nového opatrenia si štát sľubuje uvoľnenie miest vo väzniciach a zníženie nákladov na väznice.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Zrejme prvým rozhodnutím o použití elektronického náramku pre odsúdeného bol verdikt okresného súdu v Martine. Ten podľa hovorcu krajského súdu v Žiline Jozefa Michna tento týždeň potrestal obvineného za ublíženie na zdraví a výtržníctvo ročným domácim väzením. Zároveň mu súd zakázal požívať alkoholické nápoje.

Počas odpykávania trestu sa páchateľ musí v čase, ktorý určí súd, zdržiavať vo svojom obydlí. Na kontrolu dodržiavania tohto nariadenia slúžia práve elektronické náramky. Systém, na ktorého prevádzku odsúdený prispieva sumou 1,50 eura denne, tiež umožňuje na diaľku preveriť, či kontrolovaná osoba nie je pod vplyvom alkoholu.

Zavedené desať rokov, súdy možnosť nevyužívali

Zákon o zavedení elektronických náramkov schválil slovenský parlament vlani na jar. Neskôr začala testovacia fáza projektu, ktorý počíta s monitorovaním až 2000 ľudí. Počas odpykávania trestu páchateľ napríklad bude môcť ďalej vykonávať prácu vo svojom zamestnaní.

Trest domáceho väzenia bol zavedený už v roku 2006, súdy túto možnosť však príliš nevyužívali. Dôvodom bola práve komplikovaná kontrola dodržiavania tohto alternatívneho trestu, ktorý v súčasnosti môžu súdy vymerať až na dva roky.

Ak odsúdený neplní podmienky a obmedzenia, ktoré mu vyplývajú z trestu domáceho väzenia, súd mu nariadi odpykať si zvyšok trestu vo väzení.

O dve tretiny nižšie náklady ako väzenie

Podľa skorších informácií ministerstva spravodlivosti by náklady spojené s monitorovaním odsúdeného k domácemu väzeniu mali byť o zhruba dve tretiny nižšie ako výdavky spojené s pobytom páchateľa vo väzení.

Elektronické náramky tiež umožnia monitorovať na diaľku pohyb výtržníkov a násilníkov, ktorým bol napríklad zakázaný vstup na štadióny alebo do obydlia inej osoby.

Zákazku v hodnote približne 22 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty na vybudovanie slovenského systému elektronického monitorovania odsúdených získala spoločnosť ICZ Slovakia, ktorá je dcérskou firmou pražskej spoločnosti ICZ.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy súdnictvo, súdy, väznice