Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Video namiesto pohovoru? Firmy „oprašujú“ nábory na diaľku

23.03.2020, 16:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Pracovný trh, tak ako sme ho poznali doteraz, už neexistuje. Mnohé firmy obmedzujú osobný kontakt s uchádzačmi o prácu, šetria svoj čas i peniaze, pričom nasadzujú rôzne online techniky ako formu náboru.

  • Tlačiť
  • 1

Chcete získať prácu? Nestretneme sa osobne, pripravte sa na videopohovor, či už cez skype alebo iné sociálne siete. Toto je v týchto časoch čoraz častejšia odpoveď mnohých firiem, ktoré napriek hrozbe koronavírusu musia fungovať, prípadne dokonca prijímať nových ľudí. Život ide jednoducho ďalej, len nie vždy celkom ľahko ako predtým. Osobný kontakt sa výrazne obmedzil.

Neprehliadnite

Pandémia koronavírusu má aktuálne drvivú väčšinu slovenskej ekonomiky pevne v hrsti. A zdá sa, že svoj stisk pár týždňov či mesiacov nepovolí. Opatrenia štátu, ktoré zabraňujú šíreniu vírusu, majú dopad na podnikateľov aj na ľudí, ktorí si hľadajú prácu. Mnohí sa pri náboroch presúvajú do online sveta, či už firmy, ale i priamo uchádzači.

Dopyt po novej sile? Najmä v obchode

Segmenty, ktoré jednoducho musia fungovať, najmä potravinárstvo a obchodné reťazce, dopyt po nových ľuďoch majú. Takisto logistika či sklady. Podľa portálu Profesia.sk, celkový počet pracovných inzerátov síce jemne klesol, avšak počet ponúk napríklad na pozície predavačov, pokladníkov či dokladačov tovaru či obchodníkov v posledných dňoch výraznejšie stúpol.

„Počet ponúk do maloobchodu sa momentálne výrazne zvyšuje. Ešte v týždni od 24. februára do 1. marca išlo o 679 ponúk, nasledujúci týždeň išlo o 837 nových ponúk na tieto pozície. Minulý týždeň ich bolo 982, dodáva Nikola Richterová. PR manažérka portálu. Zvýšený dopyt badať aj pri strážnych službách.

Nie vo všetkých sektoroch sa dá počet zamestnancov okamžite navýšiť a nikde tiež nie je isté, ako dlho ich budú potrebovať. „Možnosť zamestnať sa tam, aj keď možno len krátkodobo, bude aj kvôli výpadkom stálych zamestnancov kvôli práceneschopnosti či poberaniu ošetrovného,“ konštatuje Darina Mokráňová, výkonná riaditeľka spoločnosti Index Nosluš pre TREND.

Pokles ponúk badať napríklad v sektore automotive a strojárstve, kde sa to netýka len pozícií výrobných pracovníkov, ale aj technikov, špecialistov a inžinierov, objasňuje Branislav Jančuška, projektový manažér personálnej spoločnosti Grafton. „Podobne je na tom celý HoReCa segment.“

Veľké zmeny na pracovnom trhu

Funguje to jednoducho. Personalista z vybranej firmy sa s vami dohodne telefonicky či emailom na konkrétnom termíne, prípadne vám pošle pozvánku na videohovor. To, ako zapôsobíte na budúceho zamestnávateľa, je potom už len na vás.

Pracovný trh sa jednoznačne mení, potvrdzuje pre TREND Nikola Richterová, PR manažérka spoločnosti Profesia. „Spolu s rozhodnutím o povinnej práci z domu, prichádzalo zamestnancom často aj nariadenie o povinnom rušení osobných stretnutí s klientmi či inými spolupracovníkmi. To, samozrejme, ovplyvňuje nielen pracovné pohovory, ale aj celkové nábory nových ľudí do firiem.“ A v niektorých sektoroch ich skutočne aj v tomto čase potrebujú ako „soľ“.

Online pohovory sú trendy

Hoci mnohé firmy budú na trhu práce zdržanlivejšie kvôli ťažším ekonomickým časom, oveľa častejšie sa začínajú objavovať pomerne nové trendy, teda videohovory, videoživotopisy či videodotazníky. Kto takéto online nábory skúsil už pred dávnejšie, má veľkú výhodu oproti ostatným,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy firmy, podnikanie, pohovor, práca, zamestnanci