Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Viktor Juščenko klope na zatvorené dvere EÚ

27.01.2005, 00:00

  • Tlačiť
  • 0Líder donedávna opozičného bloku Naša Ukrajina a víťaz opakovaného druhého kola prezidentských volieb Viktor Juščenko sa minulý týždeň stal ukrajinským prezidentom. Po slávnostnej prísahe v parlamente nasledovali oslavy na Námestí nezávislosti v Kyjeve, kde sa zišli stotisíce Ukrajincov. V. Juščenko tam zložil „verejnú prísahu“ ukrajinskému ľudu.

„Toto je víťazstvo slobody nad tyraniou, práva nad bezprávím,“ povedal masám podľa The Moscow Times. Ukrajina podľa neho otvorila novú stránku európskej histórie. „Naše miesto je v Európskej únii,“ pokračoval prozápadne orientovaný V. Juščenko.

Nový, v poradí tretí prezident nezávislej Ukrajiny sľúbil bojovať s korupciou a chudobou v krajine. Liberálny ekonóm V. Juščenko sa chystá znížiť dane. Zároveň však chce zabezpečiť, aby ich platili všetci. „Vytvoríme nové pracovné miesta,“ sľúbil V. Juščenko, podľa ktorého každý Ukrajinec, ktorý má záujem pracovať, bude mať možnosť pracovať za „primeranú mzdu“. Inauguráciu využil aj na snahu prekonať odpor východných regiónov krajiny, hovoriacich po rusky, proti jeho zvoleniu. Prisľúbil, že každý bude mať právo, aby jeho deti dostali vzdelanie v materinskom jazyku.

Po vymenovaní do funkcie prezidenta odcestoval na týždňové zahraničné turné. Ešte predtým však vykonávaním funkcie predsedu vlády poveril Júliu Tymošenkovú. Opozičná politička sa stane premiérkou krajiny po tom, čo jej kandidatúru schváli parlament. V pondelok sa v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý vo voľbách otvorene podporoval porazeného proruského kandidáta Viktora Janukovyča. Následne sa vybral do západnej Európy presadzovať integračné ambície Ukrajiny. Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy a susedskú politiku Benita Ferrerová-Waldnerová priamo v Kyjeve potvrdila, že EÚ s Ukrajinou ako členom v najbližšej budúcnosti nepočíta. Zároveň však priznala, že po splnení kodanských kritérií sa o členstvo v EÚ principiálne môže uchádzať ľubovoľná európska krajina. „Dvere pre Ukrajinu preto nie sú zatvorené, ale ani otvorené,“ uviedla B. Ferrerová-Waldnerová. (rs)

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Hospodárstvo vo svete

Diskusia (0 reakcií)