Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vína, vrtuľníky či syry. Trump hrozí ďalšími clami, EÚ plánuje odvetu

09.04.2019, 19:30 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Eskalácia medzi Washingtonom a Bruselom opäť nabrala na obrátkach. Najnovšie sa americká administratíva hnevá na neférovú pomoc pre európskeho leteckého výrobcu Airbus. Z tohto dôvodu už D. Trump pripravil predbežný zoznam tovarov, ktoré by clá za desať miliárd eur mali zasiahnuť. O čo ide v poslednom spore sa dočítate v otázkach a odpovediach.

  • Tlačiť
  • 2

Prečo chce Trump uvaliť clá na Európsku úniu?

Spojené štáty tvrdia, že Brusel neférovo dotuje Airbus a tým ho na trhu zvýhodňuje. Washington tiež tvrdí, že im takto spôsobili škody za desať miliárd eur. Práve desať miliárd je škoda, ktorú vyčíslil Úrad amerického obchodného splnomocnenca. EÚ a Spojené štáty bojujú už zhruba 14 rokov na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) kvôli nelegálnym dotáciám druhej strany pre svojho výrobcu lietadiel.

WTO zistila, že aj Únia aj USA poskytujú Airbusu a Boeingu miliardové dotácie s cieľom ukrojiť si väčšiu časť z trhu s veľkými komerčnými lietadlami. „Onedlho to skončí,“ zatvítoval na margo svojej dohody Trump.

Podľa Američanov mal Brusel zrušiť niektoré dotácie, ale dodnes tak neurobil. Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer povedal, že táto kauza sa rieši už 14 rokov a je načase, aby USA začali konať. „Naši cieľom je dosiahnuť s EÚ dohodu o ukončení všetkých dotácií pre veľké komerčné lietadlá, ktoré podľa WTO odporujú jej pravidlám. Keď EÚ s touto škodlivou podporou skončí, dodatočné americké clá zavedené ako odpoveď (na dotácie Bruselu) môžu byť zrušené,“ povedal R. Lighthizer.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Airbus, Boeing, clá, Trump