Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vírus ohrozujúci plod priniesli do Európy i USA, šíriť by sa nemal

27.01.2016 | ČTK

Prvý prípad nákazy vírusom zika, ktorý je spájaný s poškodzovaním mozgov novorodencov, ohlásilo Dánsko. Prvých chorých majú tiež Británia, Spojené štáty a Kostarika. Všetci pacienti, vrátane európskych, sa nakazili v Latinskej Amerike.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Zika

Zdravotnícke úrady podľa agentúry Reuters očakávajú, že počet prípadov nákazy vírusom zika v Európe vzhľadom k intenzite medzinárodného cestovného ruchu porastie. Britské zdravotnícke úrady tvrdia, že pre Európu vírus nepredstavuje hrozbu, pretože sa neprenáša z človeka na človeka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že vírus sa zrejme rozšíri do všetkých krajín amerického kontinentu s výnimkou Kanady a Čile, kde sa konkrétny druh komárov prenášajúcich vírus nevyskytuje. Americký prezident Barack Obama vyzval k rýchlemu vyvinutiu lieku a vakcíny.

Zdravotnícke úrady v dánskom Aarhuse uviedli, že pacientovi, u ktorého bol vírus zistený, sa darí dobre a čoskoro sa uzdraví. Dánske úrady zároveň odporučili tehotným ženám, aby sa vyhli cestám do Latinskej Ameriky, ktorá je vírusom predovšetkým postihnutá.

Dva prípady nákazy oznámili Spojené štáty. Chorí pôvodom z Virginie a Arkansasu sa tiež nedávno vrátili z krajín Latinskej Ameriky, kde sa nakazili. Chorá osoba nepredstavuje žiadne riziko pre svoje okolie, uviedla zástupkyňa zdravotníckeho úradu štátu Virgínia Marissa Levinová. Dôvodom je vraj fakt, že vo Virgínii teraz nie je sezóna komárov. Chorá osoba v Arkansase trpí vraj len miernou formou ochorenia.

Cez víkend ohlásila tri prípady nákazou vírusom zika Británia: všetci chorí sa zdržiavali v juhoamerických alebo stredoamerických štátoch.

Prvý prípad nákazy vírusom zika potvrdila tiež Kostarika. Dvadsaťpäťročný muž sa vraj nenakazil priamo v krajine: nakazený komár ho pravdepodobne bodol pri nedávnej návšteve Kolumbie. Úrady v okolí jeho domu vykonali postrek proti komárom, aby zabránili šíreniu vírusu.

Vírus zika je prenášaný komármi druhu Aedes aegypti, ktoré sú tiež prenášačmi horúčky dengue. Jeho príznaky sú zvyčajne skôr mierne, môže sa prejavovať vysokými teplotami, vyrážkou, bolesťami hlavy i kĺbov, ktoré trvajú asi sedem dní. Vírus ale pravdepodobne spôsobuje tiež to, že sa nakazeným matkám rodia deti s výrazne menšou hlavou, čo je často spôsobené nedostatočne vyvinutým mozgom. V Brazílii boli takto postihnuté tisíce detí, najmenej päť z nich zomrelo. Silne postihnutá je tiež Kolumbia.

B. Obama už vyzval na rýchly pokrok vo vývoji účinných liekov a preventívnych prostriedkov. „Prezident zdôraznil nutnosť urýchliť výskum, aby boli dostupné lepšie diagnostické testy, vakcíny a lieky,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení. B. Obama tiež chce, aby všetci Američania mali o víruse dostatok informácií.

Proti vírusu dosiaľ neexistuje účinný liek. Americké úrady oznámili, že začínajú prácu na vývoji vakcíny. Výskum však bude trvať niekoľko rokov. Zatiaľ totiž nie sú jasné všetky spôsoby, ktorými sa vírus prenáša. Okrem bodnutia komárom to môže byť podľa WHO zrejme aj pohlavný styk.

Americké aerolinky United Airlines v utorok oznámili, že umožnia svojim klientom, ktorí si zakúpili letenky do krajín postihnutých vírusom zika, odloženie letu alebo vrátenie peňazí. Americké Stredisko pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDCP) nedoporučilo tehotným ženám cestovať do Karibiku a Južnej Ameriky, kde dochádza k prenosu choroby.

Už cez víkend varovali Kolumbia, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby sa kvôli vírusu zika dočasne vyhli otehotneniu. Neskôr sa pridali aj ďalšie stredoamerické a juhoamerické krajiny.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Zika

Diskusia (0 reakcií)