Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vláda chce neplatičov odvodov zatvárať

03.05.2011, 08:46 | Jana Morháčová | © 2011 News and Media Holding

Novela Trestného zákona navrhuje hrozbu väzenia pri nedoplatkoch nad 2666 eur

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

odvody, vláda

Cielené nedoplatky na odvodoch do Sociálnej poisťovne alebo zdravotným poisťovniam sa budú môcť skončiť ,,trestom natvrdo“. Chronickým neplatičom – živnostníkom alebo štatutárom firiem, ktorých podlžnosti voči týmto inštitúciám dosiahnu väčšiu škodu, má hroziť trest odňatia slobody až na tri roky. Zaradenie neplatenia odvodov medzi trestné činy obsahuje návrh novely Trestného zákona rozšírením § 278. Právna úprava v súčasnosti putuje z vlády do parlamentu.

Tí, čo dlžia na sociálnych alebo zdravotných odvodoch stovky či desiatky eur, sa ani po zmene zákona nebudú musieť obávať väzenskej cely. Hrozba bude aktuálna pre ľudí, ktorých podlžnosti voči spomínaným inštitúciám narastú nad 2666 eur. Postih sa má dotýkať fyzických osôb alebo štatutárov právnických osôb.

Návrh presadila Sociálna poisťovňa, ktorá sa snaží dosiahnuť zvýšenie platobnej disciplíny firiem a živnostníkov, ako aj ostatných samostatne zárobkovo činných osôb pri platení odvodov. V praxi totiž mnohí svoje odvodové nedoplatky ignorujú celé mesiace alebo aj roky.

Skrátenie alebo neodvedenie odvodov je rovnako ako v prípade daní trestným činom už aj v súčasnosti. V podstate však postihovalo len situácie, keď ľudia klamali pri priznávaní odvodov alebo keď firmy neodvádzali tú časť odvodov, ktoré stiahli zamestnancovi z jeho hrubého príjmu.

,,Trestnoprávnemu postihu (v súčasnosti) podlieha len zadržanie a neodvedenie poistného. Firmy často odvádzajú len poistné za svojich zamestnancov a nie aj poistné, ktoré sú povinní platiť ako zamestnávatelia,“ uviedla Sociálna poisťovňa v zdôvodnení návrhu, ktorý prelobovala do vládnej novely Trestného zákona.

Samotné neplatenie načas sa však stávalo trestným činom len pri nezaplatení dane, pre odvodové nedoplatky takáto hrozba neexistovala. Podľa Sociálnej poisťovne však účel poistného – ktorým je výplata dávok sociálneho poistenia garantovaná štátom, dáva dostatočné dôvody na to, aby nezaplatenie poistného malo rovnaké trestnoprávne následky ako nezaplatenie dane.

,,Veríme, že návrh pomôže znížiť nedoplatky do Sociálnej poisťovne,“ vyhlásila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). Trestným činom sa podľa nej nedoplatok stane, až ak sa preukáže úmysel.

Sociálna poisťovňa eviduje nedoplatky na úrovni vyše 780 miliónov eur, pričom asi polovicu tvoria novšie podlžnosti. Reálny dopad na platobnú disciplínu v praxi však bude zložitý. Ani pri daniach, kde sú väčšie podlžnosti trestným činom už dávno, nie sú prípady odsúdenia dlžníkov časté. Štát pritom eviduje daňové nedoplatky v rozsahu niekoľko sto miliónov eur.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 0

Tagy odvody, vláda

Diskusia (0 reakcií)