Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odvolali splnomocnenca pre rýchlostné cesty Janckulíka

28.03.2018, 12:52 | SITA

Vláda v stredu odvolala svojho splnomocnenca pre rýchlostné cesty Igora Janckulíka, ktorý tento post zastával od októbra 2016. Kabinet na návrh premiéra Petra Pellegriniho zároveň zrušil svoje uznesenie k návrhu na vymenovanie splnomocnenca pre rýchlostné cesty z 12. októbra 2016.

  • Tlačiť
  • 1

I. Janckulík ako poslanec parlamentu začiatkom marca oznámil odchod z klubu Most-Híd a vládnej koalície, pričom označil za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané. V parlamente ostáva ako nezaradený poslanec.

I. Janckulík vtedy tiež vyhlásil, že bude akceptovať akékoľvek rozhodnutie vlády o tom, či ostane jej splnomocnencom pre rýchlostné cesty. Zdôraznil, že funkciu splnomocnenca vykonával bez nároku na odmenu z vlastnej iniciatívy, keďže platu sa vzdal hneď po nástupe na post v októbri 2016.

Neprehliadnite

„Nevnímam to ako čisto politickú funkciu, keďže splnomocnencom vlády môže byť aj poslanec, ktorý nie je v koalícii a dokonca to nemusí byť ani poslanec. Ja som sa vždy v tejto funkcii snažil vystupovať ako prostredník medzi samosprávou a občanmi na jednej strane a ministerstvom dopravy a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) na strane druhej. Starostovia a primátori takýto prístup veľmi oceňovali,“ uviedol I. Janckulík 2. marca.

Ďalej pripomenul, že počas jeho pôsobenia vo funkcii splnomocnenca boli vyhlásené verejné obstarávania na výstavbu časti úsekov R2, R3 a R4. Vytvoril pracovné skupiny pre jednotlivé rýchlostné cesty, čím sa podľa neho určite zintenzívnili rokovania a komunikácia medzi týmito pracovnými skupinami a Ministerstvom dopravy a výstavby SR a NDS. Komunikácia podľa neho nebola vždy samozrejmosťou.

„Za dôležité považujem tiež to, že sme dokázali zvýšiť bezpečnosť chodcov vybudovaním deviatich inteligentných bezpečných priechodov pre chodcov v rámci Slovenska v pilotnom projekte. Aspoň takto som sa snažil pomôcť v regiónoch, kde už dlhodobo mešká výstavba rýchlostných ciest,“ poznamenal I. Janckulík.

„Bola to moja idea a na tento projekt som uvoľnil časť financií, ktoré boli určené na chod úradu. V najbližšej dobe bude zakúpených päť sčítačov intenzity dopravy, čo ocenilo aj mnoho dopravných expertov, keďže tieto čísla sa líšia medzi samosprávami a samotným ministerstvom,“ dodal I. Janckulík.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy cesty, odvolanie