Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vláda sa pochválila: Minuloročný deficit je o miliardu nižší, ako bolo plánované

02.01.2016, 14:41 | SITA

Hotovostný deficit štátneho rozpočtu bol v roku 2015 o vyše miliardu eur nižší, ako si vláda naplánovala v schválenom rozpočte.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

V sobotu o tom na tlačovej konferencii informoval minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého bol hotovostný schodok štátneho rozpočtu ku koncu minulého roka na úrovni 1,932 miliardy eur. Rozpočtovaný schodok bol pritom na úrovni 2,984 miliardy eur.

Ako dodal minister, za lepším výsledkom stáli lepšie príjmy z daní, ktoré vyplývali z efektívnejšieho výberu a taktiež z pozitívnejšieho vývoja ekonomiky. „Toto sú kľúčové dôvody, ktoré sa prejavili v lepších príjmoch štátu,“ tvrdí.

Verejný dlh klesá

Ako skončilo v roku 2015 hospodárenie verejnej správy ako celku, však ešte podľa P. Kažimíra povedať nemožno. Z pozície vlády sú však na základe hotovostného vývoja štátneho rozpočtu podľa neho vytvorené podmienky, aby bol schodok verejných financií bezpečne pod tromi percentami hrubého domáceho produktu.

Rozpočet verejnej správy totiž ovplyvňujú okrem štátu aj ďalšie subjekty ako samosprávy, nemocnice, či podniky, ktoré boli do okruhu verejnej správy zaradené. Na rok 2015 bol pritom pôvodne rozpočtovaný deficit verejnej správy na úrovni 2,5 percenta výkonu ekonomiky, neskôr rezort financií revidoval tento plán na vyše 2,7 percenta hrubého domáceho produktu.

Podľa P. Kažimíra však už na základe v súčasnosti dostupných údajov je možné konštatovať, že v minulom roku klesol verejný dlh. Ten by mal podľa neho dosiahnuť 52,2 percenta HDP, oproti 53,5-percentnej úrovni z roka 2014.

Tieto údaje, rovnako ako aj údaje o deficite rozpočtu verejnej správy, bude však ešte musieť potvrdiť európsky štatistický úrad Eurostat vo svojej tohtoročnej jarnej a následne aj jesennej notifikácii.

Fico: Vyvrátili sme pravicovú demagógiu

Čísla, ako aj skutočnosť, že sa Slovensku darí umiestňovať štátne dlhopisy za druhých najvýhodnejších podmienok v eurozóne po Nemecku, podľa ministra financií dokazujú, že vláda vie rozumne hospodáriť. „Tieto výsledky sú jasné fakty, ktoré sa ťažko dajú spochybniť,“ vyhlásil P. Kažimír.

Podporil ho aj predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého má jeho vláda verejné financie absolútne pod kontrolou. „Vyvrátili sme pravicovú demagógiu, že ľavicové strany nie sú schopné dobre hospodáriť. Vieme dobre hospodáriť a zároveň podporovať hospodársky rast a boj s nezamestnanosťou,“ tvrdí.

Hoci ministerstvo financií konkrétne čísla o vývoji štátneho rozpočtu ku koncu roka zverejní až v pondelok, z údajov k 30. decembru 2015 možno vyčítať, že za nižším deficitom štátneho rozpočtu stáli predovšetkým lepšie príjmy z daní, ako aj prílev prostriedkov z eurofondov.

Deň pred koncom roka totiž štát evidoval oproti schválenému rozpočtu na svojich účtoch o vyše 250 miliónov eur viac za výber dane z príjmov právnických osôb, podobne o zhruba 250 miliónov eur viac pri dani z pridanej hodnoty. Príjmy z rozpočtu Európskej únie boli oproti rozpočtovanej sume dokonca vyššie o jednu miliardu eur.

Celkové príjmy štátneho rozpočtu boli k 30. decembru o takmer 1,7 miliardy eur vyššie, ako sa plánovalo v rozpočte. Na druhej strane výdavky boli oproti rozpočtu vyššie o takmer 570 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Tagy deficit, Kažimír, rozpočet, verejné financie, vláda