Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vláda sa prerátala, vlaky zadarmo nás stáli viac

15.07.2016, 11:35 | SITA

Cena za zavedenie sociálnych zliav pre dôchodcov a študentov na cestovanie vo vlakoch je niečo viac ako 14 miliónov eur. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Karolína Ducká, pôvodne štát náklady na toto opatrenie odhadoval na 12 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 6

„Výrazným pozitívom opatrenia je nárast záujmu o železničnú dopravu, ktorá patrí medzi najmodernejšie, najekologickejšie a najbezpečnejšie spôsoby prepravy. Štátny dopravca medziročne prepravil o takmer desať miliónov ľudí viac,“ zhodnotila K. Ducká.

Každé podobné opatrenie má podľa ministra dopravy Romana Brecelyho svoje prínosy a náklady. „Dnes vieme na základe reálnych čísel zhodnotiť, že toto opatrenie malo svoj zmysel a v najbližšom čase ho určite nebudeme rušiť. Aj v budúcnosti chceme robiť všetko pre to, aby stále viac a viac ľudí cestovalo vlakom,“ povedal šéf rezortu.

Výpadok tržieb štátneho dopravcu vo vlakoch vedených v zmluve vo verejnom záujme bol medziročne 14,33 milióna eur. Zvýšenie zľavy na týždenné a mesačné lístky vo vlakoch na úroveň 50 percent z ceny bežného predplatného malo podľa ministerstva, naopak, pozitívny dopad na hospodárenie ZSSK.

Vďaka zvýšenému záujmu o tieto lístky v konečnom dôsledku narástli podľa rezortu aj tržby z tohto typu produktu o takmer 400-tisíc eur.

Zavedenie sociálnych zliav pre študentov a dôchodcov sa podpísalo aj pod rast záujmu o cestovanie vlakom. Medziročne len ZSSK prepravila o 9,987 milióna ľudí viac, čo je nárast o približne 21 percent.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy ministerstvo dopravy, Slovensko, vlaky, zľavy