Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vláda schválila projekt jednej zdravotnej poisťovne

31.10.2012, 12:20 | SITA

Ak nepôjde vykúpiť akcie, štát chce súkromné poisťovne vyvlastniť

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Aktualizované 31.10.2012 o 16:37

Vláda v stredu schválila projekt zavedenia jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku. V hre sú pritom tri možnosti ako vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu, a to správa poistného kmeňa, odkúpenie akcií či vymedzených aktív alebo vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní.

"Chceme na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu. Pokiaľ sa nedohodneme s vlastníkmi dvoch súkromných spoločností, bude použitý legitímny a ústavný postup, ktorý sa nazýva vyvlastnenie,“ tvrdil premiér Robert Fico. Na kúpu alebo vyvlastnenie súkromných poisťovní sa podľa premiéra majú využiť prostriedky z predaja štátneho majetku.

Premiér opakuje, že peniaze sa získajú predajom majetku štátu

"Sú niektoré štátne aktíva, z ktorých štát nič nemá a ja sa nebránim tomu vzdať sa jednej časti štátnych aktív za predpokladu, že štát sa posilní v inej oblasti,“ povedal. Tieto štátne aktíva však predseda vlády odmietol konkretizovať. "Požiadal som ministerku, že musí venovať veľkú pozornosť ústavnosti tohto procesu, aby nám samotný akt o vyvlastnení nemohol niekto napadnúť z nejakých formálnych alebo iných chýb na všeobecnom súde, na ústavnom súde a na európskych inštitúciách,“ povedal predseda vlády.

Ako upozornil poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic, premiér Robert Fico sa pred istým časom vyjadril, že kúpnu cenu za súkromné zdravotné poisťovne odhaduje na približne 8-násobok ich ročného zisku. "Dôvera mala v minulom roku zisk okolo 40 miliónov eur, takže je to okolo 320 miliónov eur,“ povedal Lipšic. Tieto peniaze Fico podľa neho vyplatí akcionárovi Dôvery, finančnej skupine Penta.

V tomto roku bude pritom podľa D. Lipšica zisk súkromných poisťovní výrazne nižší, keďže sa do prerozdeľovacieho mechanizmu zaviedol index chorobnosti. "Považujeme preto pre občanov za nevýhodné, aby sa v tomto okamihu kupovali zdravotné poisťovne,“ uviedol Lipšic. Dodal, že vláda ide na jednej strane kupovať súkromné poisťovne a na druhej strane odkazuje zdravotným sestrám, lekárom, či učiteľom, že nemá peniaze na zvýšenie ich platov.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská uviedla, že jednou z prvých úloh po schválení materiálu bude vytvorenie pracovnej skupiny spoločne s rezortom zahraničných vecí. Tá bude o každom kroku informovať európske inštitúcie. "Už máme pripravené harmonogramy stretnutí s našou stálou misiou v Bruseli,“ povedala.

Kúpa akcií alebo vyvlastnenie

Rezort na základe analýzy zhodnotil, že najlepšou metódou ako dospieť k jednej poisťovni je prevod akcií súkromných zdravotných poisťovní. "Ako jediný z analyzovaných variantov umožňuje štátu získať výlučnú kontrolu nad všetkými zložkami podnikania neštátnej poisťovne," konštatuje ministerstvo v materiáli. Zároveň uvádza, že nadobudnutím plnej riadiacej kontroly štátu nad súkromnými poisťovňami získa štát kontrolu aj nad súdnymi spormi, ktoré vedú tieto poisťovne proti štátu.

Odpoveď na otázku, akú hodnotu majú súkromné poisťovne, má dať audit. Ak s ním súkromná poisťovňa nebude súhlasiť, štát bude môcť oceniť takúto poisťovňu aj bez auditu, a to aj na základe neúplných informácií, vyplýva z materiálu. Ak by odkúpenie zlyhalo, na rad má prísť vyvlastnenie. Celý proces sa následne zavŕši vlastnou unitarizáciou systému a teda organizačným a ekonomickým zjednotením všetkých zdravotných poisťovní do jedného celku. Týmto krokom by sa tak ukončila prvá fáza transformácie.

Subjektom, ktorý bude zastupovať štát v celom procese zmien, má byť buď Všeobecná zdravotná poisťovňa alebo osobitná Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, ktorá bude vytvorená len za účelom vzniku jednej poisťovne. Rezort zdravotníctva v úvodnej fáze procesu predpokladá prijatie transformačného zákona, ktorý okrem iného určí aj spôsob stanovenia ceny súkromných poisťovní či proces vyvlastnenia. Na tento zákon bude následne nadväzovať zákon reformný.

Právna forma jednej poisťovne môže byť podľa rezortu rôznorodá, a to od akciovej spoločnosti až po verejnoprávnu inštitúciu. Ministerstvo pritom uvádza, že nebude záležať ani tak na právnej forme ako skôr na právnych pravidlách, ktoré budú regulovať činnosť tejto poisťovne a zabezpečia, aby jej orgány nakladali s finančnými prostriedkami zodpovedne, hospodárne a pod verejnou kontrolou. Poisťovňa by mohla okrem verejného zdravotného poistenia prebrať aj časť agendy Sociálnej poisťovne ako i niektoré úlohy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, postavenie ktorého sa bude v novom systéme ešte posudzovať.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy vláda, zdravotné poisťovne, zdravotníctvo