Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vo Venezuele to naďalej vrie, nový orgán odvolal generálny prokurátorku

05.08.2017, 19:15 | TASR | ČTK

Ústavodarné zhromaždenie vo Venezuele odvolalo generálnu prokurátorku Luisu Ortegovú.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Venezuela

Príslušníci Národnej gardy sa krátko predtým v centre Caracasu rozmiestnili okolo jej sídla a odmietli ju pustiť do kancelárie. Vo funkcii nahradí otvorenú kritičku prezidenta Nicolása Madura doterajší ombudsman Tarek William Saab.

L. Ortegová Díazová povedala novinárom, ktorí sa zhromaždili za kordónom vytvoreným bezpečnostnými zložkami, že vojaci voči nej použili svoje ochranné štíty. Zároveň obvinila vládu, že sa snaží skryť korupciu a porušovanie ľudských práv.

Generálna prokurátorka krátko predtým zverejnila zábery vojakov, ktorí obkľúčili jej sídlo. „Odmietam obliehanie sídla generálnej prokurátorky a odsudzujem tento svojvoľný čin pred domácim a medzinárodným spoločenstvom,“ napísala L. Ortegová Díazová.

Neprehliadnite

Spor medzi ňou a N. Madurom sa ďalej vyhrotil vo štvrtok, keď podala mimoriadnu žiadosť o zrušenie nedeľňajších volieb do 545-členného ústavodarného zhromaždenia, ktorú zdôvodnila podozrením z manipulácie ich výsledkov.

Kontroverzný orgán vybavený rozsiahlymi právomocami, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, sa prvýkrát zišiel v piatok. Socialistka Luisa Ortegová Díazová pritom dlho stála po Madurovom boku. Rozkol medzi nimi nastal až v marci tohto roku, keď najprv kritizovala postup Najvyššieho súdu voči parlamentu ovládanému opozíciou.

Madurov plán vytvorenia ústavodarného zhromaždenia označila za útok na ústavu prijatú za čias jeho predchodcu Huga Cháveza.

L. Díazová je vo funkcii od roku 2008, jej mandát sa oficiálne končí v roku 2021. Už teraz však Madurovo okolie vyvíja tlak na jej spolupracovníkov a zrejme bude čoskoro odvolaná.

Organizácia amerických štátov (OAŠ) označila obkľúčenie sídla za „zjavné porušenie“ inštitucionálnej nezávislosti prokurátorky. Medziamerický súd pre ľudské práva (IACHR), autonómny orgán OAŠ, prisľúbil L. Ortegovej Díazovej ochranu, keďže čelí bezprostrednému riziku ujmy po tom, čo ju predstavitelia štátu spojili s údajným „terorizmom“.

Ministri zahraničných vecí krajín Južnej Ameriky združených v obchodnej organizácii Mercosur na zasadaní v brazílskom meste Sao Paulo pozastavili členstvo Venezuely za nedodržiavanie demokratických štandardov. Toto opatrenie môže byť zrušené len vtedy, ak sa blok zhodne na tom, že vo Venezuele bol obnovený demokratický poriadok. Venezuela je členom Mercosuru od roku 2012.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Venezuela

Diskusia (0 reakcií)