Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vo Virgínii vpálilo auto do davu demonštrantov, vodiča zadržala polícia

13.08.2017, 10:26 | SITA | TREND.sk

Dvadsaťročného muža z Ohia obvinili z vraždy druhého stupňa po tom, čo v sobotu vrazil autom do skupiny ľudí, ktorí protestovali proti nacionalistickému zhromaždeniu v meste Charlottesville v americkom štáte Virgínia. Policajné oddelenie mesta identifikovalo muža ako Jamesa Alexa Fieldsa. Obvinený je aj zo spôsobenia zranení a opustenia miesta činu. Momentálne sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Podľa svedkov vrazil J. A. Fields autom do ľudí, ktorí pokojne protestovali proti zhromaždeniu belošských extrémistov v Charlottesville. Zabil jednu 32-ročnú ženu, dve desiatky ďalších ľudí utrpeli zranenia.

V súvislosti s nepokojmi prišli pri havárii vrtuľníku o život tiež dvaja policajti. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, ako auto vrazilo do protestujúcich ľudí. Policajný vrtuľník, ktorý sa zrútil na predmestí Charlottesville, pomáhal poriadkovým silám monitorovať nepokojnú situáciu.

Tisícky stúpencov nadvlády bielej rasy sa zišli v sobotu v meste, aby protestovali proti plánom na odstránenie spornej sochy konfederačného generála Roberta E. Leeho v miestnom parku. Ten je pre mnohých symbolom rasizmu a otrokárstva. Zrážky medzi extrémistami a protidemonštrantmi viedli k zraneniam a zatýkaniu.

Trump vyzval Američanov k jednote

Násilnosti v Charlottesville už odsúdil aj americký prezident Donald Trump. Označil ich za „neslýchaný prejav nenávisti, fanatizmu a násilia na mnohých stranách". Zároveň vyzval na „rýchle obnovenie práva a poriadku a ochranu nevinných životov".

Prezident už hovoril aj s guvernérom Virgínie Terrym McAuliffem, s ktorým sa zhodol na tom, že „nenávisť a nejednota musia skončiť a musia skončiť okamžite". Američanov vyzval, aby sa spojili „v láske k národu a skutočnej náklonnosti voči sebe navzájom".

Svojimi vyjadrenia však na seba strhol aj vlnu kritiky zo strany republikánov i demokratov za to, že vyslovene neodsúdil presadzovanie nadradenosti bielej rasy a rasisticky motivovanú nenávisť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy nacionalizmus, protest, USA