Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vo výdavkoch na výskum a vývoj zaostávame za priemerom EÚ

30.11.2016, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: V USA vypukol celonárodný protest za zvýšenie minimálnej mzdy

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

TREND.24

Členské štáty EÚ v minulom roku na vedu a výskum dohromady vynaložili takmer 300 miliárd eur, čo predstavovalo 2,03 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V predchádzajúcom roku to bolo 2,04 percenta HDP. Na Slovensku boli vlani výdavky na vedu a výskum v porovnaní s priemerom EÚ nižšie, a to na úrovni 1,18 percenta HDP.

V USA vypukol celonárodný protest kvôli zvýšeniu minimálnej mzdy, ktorá v súčasnosti predstavuje 7,25 dolárov (6,82 eura). Desiatky ľudí skončili vo väzbe. Do protestov sa zapojili najmä zamestnanci amerických fastfoodov, predovšetkých reťazca McDonald's.

Pre zaregistrovanie cirkvi bude po novom potrebné zozbierať namiesto súčasných 20-tisíc až 50-tisíc hlasov. Poslanci odklepli novelu, ktorá má eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností za účelom získania finančných príspevkov od štátu.

Európska komisia navrhla zriadiť únijný obranný fond, ktorým chce podporiť investície do výskumu obranných technológíí a pomôcť členským štátom so spoločným nákupom vojenského vybavenia. Podľa podpredsedu komisie pre rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrkiho Katainena by mal fond poskytnúť ročne zhruba päť miliárd eur.

Detské jasle bude môcť prevádzkovať samospráva, živnostník či nezisková organizácia. Parlament schválil novelu zákona o sociálnych službách, ktorou sa zavádza starostlivosť o deti do troch rokov v detských jasliach ako sociálna služba. Prevádzka takýchto zariadení však bude podliehať prísnym požiadavkám na hygienu, priestorové vybavenie, či ich personálne zabezpečenie.

Všetky kiná v Indii budú musieť pred premietaním filmu hrať štátnu hymnu. Rozhodol o tom najvyšší súd. Nariadenie začne platiť do desiatich dní a diváci budú musieť pri tomto akte povstať, informovala stanica BBC.

Rada pred kinom v indickej KalkateZdroj: SITA/AP

Najvyšší súd SR v stredu neuzavrel kauzu Transpetrol. Obžalovaní Ignác I. a Ján H., ktorí boli vo veci neprávoplatne odsúdení vo februári 2015, totiž zaslali odvolaciemu súdu oznámenia o svojej práceneschopnosti. Ďalšie zasadnutie s Ignácom I. je naplánované na prvého februára.

Schválenou novelou zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia od začiatku budúceho roka stúpne výška chráneného príjmu opatrovaného z 1,4-násobku životného minima na 1,7-násobok sumy, príspevok na opatrovanie vzrastie z 220,51 eura na 247,61 eura a od januára prestane platiť akékoľvek časové obmedzenie pre dôchodkové poistenie opatrovateľov. Do posudzovaného príjmu po novom nebudú spadať peňažné dary nepresahujúce 12-násobok životného minima a súčasťou posudzovaného majetku nebudú nepeňažné dary do 12-násobku životného minima.

Vlastníkom pozemkov pre Jaguar vyplatil štát 58,826 milióna eur vrátane DPH. Tie pozemky, pri ktorých sa štátnej firme poverenej výkupom pozemkov nepodarilo s majiteľom dohodnúť na kúpe, štát vyvlastňuje. V prípade nezistených alebo zomrelých vlastníkov idú peniaze do depozitu Slovenského pozemkového fondu.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy TREND.24